Teatrzyk “Dzieci Kazimierza” (obecnie Teatr “JOLA”)

Klub Kazimierz może się pochwalić zespołem teatralnym „Dzieci Kazimierza”.
Od czterech lat młodzi aktorzy pracują na warsztatach teatralnych prowadzonych przez Jolantę Gadaczek-Nowak w dwóch grupach: młodszej (uczniowie SP nr 22) i gimnazjalno-licealnej.
[Rozmiar: 17471 bajtów]
Zespoły mają już osiągnięcia, wyróżnienia i nagrody na Przeglądach Teatrzyków Dziecięcych, udział w plenerowej imprezie na scenie Rynku Głównego p.t. „Międzynarodowe Mosty Między Miastami”. Dzieci przygotowały m.in. sztukę „Pan Plamka i jego kot”, „Jarzynki babci Balbinki”, „Jasełka”, bajkę opartą na tekstach K.I. Gałczyńskiego.
Wszystkie przedstawienia były prezentowane w okolicznych szkołach, przedszkolach, domach spokojnej starości oraz w auli Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Ogromne zaangażowanie w pracę z dziećmi przejawia Pani Ewa Piekarska, nauczycielka ze świetlicy szkolnej, wielka orędowniczka tych zajęć.

[Rozmiar: 8875 bajtów]        W tym roku szkolnym Jolanta Nowak realizuje z “Dziećmi Kazimierza” “Porwanie rusałki”, przedstawienie oparte na mini koncercie teatralnym, gdzie dzieci uczą się rozpoznawać muzykę klasyczną (fragmenty ,,Baśni zimowej” R. Schumanna, ,,Lotu trzmiela” M. Rimskiego-Korsakowa czy ,,Polki psotki” F.Różyckiego.)

Młodzież natomiast przygotowała sztukę Daria Fo p.t. „Trzy zbiry” i „Drugi pokój” Zbigniewa Herberta (premiera odbyła się podczas uroczystości jubileuszowych z okazji 30-lecia Klubu „Kazimierz”). Obecnie, na warsztatach teatralnych trwają próby do spektaklu ,,Kubuś Puchatek”.

Klub nawiązał współpracę ze S. P. nr 11 i S.P. nr 16. Dla uczniów tych szkół, z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia ( 25.11) odbędą się przedstawienia oparte na literaturze dziecięcej.
Scenariusz, reżyseria i wykonanie Jolanta Gadaczek-Nowak.

 


Teatralne premiery “Kazimierza”

 

Klub Kazimierz od dawna pomaga młodym artystom myślącym o aktorskiej karierze. Sprzyja temu mała klubowa scena teatralna, na której przez cały rok szkolny artyści szykują rokrocznie dwie teatralne premiery. Scenariusze te przygotowuje i spektakle reżyseruje dyplomowana aktorka, mgr Jolanta Gadaczek – Nowak. Tak było i w tym roku szkolnym, 2010/2011. Po wielotygodniowych próbach 21 czerwca publiczności zaprezentowano dwie premiery. “O! Matko i córko” to sztuka której scenariusz powstał na podstawie twórczości Roberta Bolesto. Mimo z włoska brzmiącego nazwiska to młody polski scenarzysta, który tym razem podjął temat skomplikowanych relacji pomiędzy matką a córka. W sztuce kunsztem aktorskim popisały się Małgorzata Bednarska ( w roli matki) i Magdalena Feret ( w roli córki). Drugą premierą wieczoru była “Serenada”, która powstała na kanwie twórczości Sławomira Mrożka. Zagrały w niej: Magdalena Murowaniec, Natalia Stachnik, Paulina Solawa, Magdalena Szpulak oraz Mateusz Pajerski. Oba spektakle nagrodzono dużymi brawami licznie zgromadzonej publiczności. Kilku artystów ubiega się studia teatralne.

Teatralne premiery Kazimierza   Teatralne premiery Kazimierza

Efektem pracy Jolanty Gadaczek – Nowak jest 16 spektakli, wystawionych nie tylko na klubowej scenie oraz wychowanie wielu młodych ludzi, dla których zawód aktora przestanie być obcy. Wszystkie premiery nagradzano rzęsistymi brawami, doceniając talent reżysera i aktorstwo uczestników Warsztatów. Ostatnie dwie wystawione na klubowej scenie premiery to: „Hamartia” wg. Janusza Głowackiego i „Przy drzwiach zamkniętych” wg. Jeana Paula Sartrea.

Niestety, pod długiej i ciężkiej chorobie, Jolanta Gadaczek – Nowak zmarła w końcu lipca 2012 roku. Ale jej dzieło będzie kontynuowane, co było pragnieniem Zmarłej. Młodzież przez Nią wychowana pracuje nadal, pod kierunkiem Magdy Szpulak, od lat związanej z teatrzykiem. Na połowę roku szykowane są dwie premiery: „ Antygona” wg. Janusza Głowackiego i „Drugi pokój” wg. Zbigniewa Herberta.