Młodzieżowa Orkiestra Kameralna “Concerto Lamelli”

Przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury działa młodzieżowa orkiestra kameralna „Concerto Lamelli”.Założona została przez Wiesława Grzegorskiego na przełomie 1991/1992 r.
Orkiestra zrzesza uczniów i absolwentów krakowskich szkół muzycznych. W repertuarze dominuje muzyka instrumentalna baroku.
Koncerty odbywają się zazwyczaj w historycznych salach i kościołach Krakowa. Zróżnicowany repertuar pozwala młodym muzykom na podnoszenie umiejętności wykonawczych i przygotowanie do dalszej pracy zawodowej.

„Concerto Lamelli” prezentowało swą muzykę również poza granicami kraju:
Francja – 1996, Ukraina (Dni Krakowa we Lwowie) – 1998, Włochy, Szwajcaria – 1997, Litwa – 1999, Węgry – 2000.
W 2005 r. zespół nawiązał współpracę z zaprzyjaźnionym ośrodkiem kultury w Mszanie Dolnej, gdzie licznie koncertuje.
Do ważniejszych pozycji w repertuarze zespołu należą: Concerto Grossi – A. Corellego i G.F. Haendla, koncerty solowe ( skrzypcowe i fletowe) A.Vivaldiego i obojowe Albinioniego, 4 pory roku A.Vivaldiego, koncerty skrzypcowe i klawesynowe oraz suity orkiestrowe J.S.Bacha, koncerty wiolonczelowe L. Boccheriniego i J. Haydna, suita orkiestrowa E.Griega, Msza C dur W.A.Mozarta, suita W.Lutosławskiego.

Dyrygent orkiestry Wiesław Grzegorski

 

(ur. 1959 r) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, Profesorem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego i pedagogiem Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej im. Jana I. Paderewskiego w Krakowie