Grupa Natyalaya zaprasza na pokaz tańca indyjskiego

Grupa Natyalaya zaprasza na pokaz tańca indyjskiego

Wystąpią: Ewa Wardzała, Agnieszka Wójcik, Jagoda Flaga, Anita Singh


Taniec bharatanatjam, którego różne oblicza zostaną ukazane podczas występu, to klasyczny taniec indyjski, którego korzeni należy szukać w starożytnych świątyniach południowoindyjskich. Tancerki świątynne swoim tańcem oddawały cześć bóstwom. Stąd w repertuarze liczne odniesienia do legend i postaci mitologii hinduskiej, przekazywane za pomocą mimiki i gestów podczas tańca narracyjnego (nritya). Bharatanatjam zawiera w sobie także element tańca abstrakcyjnego (nritta), który ma zachwycić widza precyzją ruchów połączonych, z wystukiwanym bosymi stopami, rytmem. Bharatanatjam czerpie z najstarszych zachowanych źródeł dotyczących indyjskiej sztuki tańca i teatru, liczących ok. 2000 lat traktatów „Natjaśastra” i „Abhinajadarpana”, ale nie przestaje się rozwijać. Jego koncertowy repertuar opracowany został w XIX wieku. Podczas występu tancerki przybliżą widzom tę egzotyczną formę tańca i opowiedzą o prezentowanych choreografiach.

 

Grupa Natyalaya została założona w 2008 roku przy Krakowskim Warsztacie Jogi przez Ewę Wardzałę. Obecnie działa w Śródmiejskim Ośrodku Kultury (ul. Mikołajska 2). Natya w sanskrycie znaczy taniec, Laya – oddanie, poświęcenie, a także rytm, melodia i dźwięk. Natyalaya zajmuje się klasycznym tańcem indyjskim – głównie bharatanatyam, ale również kathak i odissi – oraz tańcem bollywoodzkim, eksperymentując także z innymi technikami, takimi jak kalaripayattu czy flamenco.
Grupę tworzyło wiele tancerek, wśród których znalazły się osoby zdobywające wykształcenie w Indiach – u nauczycieli takich jak Saroja Vaidyanathan (Delhi), Suchta Chapekar (Pune), Rajeshwari S.Hande (Gokarna), Nirupama Rajendra (Bangalore) oraz w szkole tańca Sruthilaya Nattiya Vidhyalaya w stanie Tamil Nadu, a także u nauczycieli europejskich – Radha Anjali (Wiedeń).

Lubimy dzielić się naszą pasją z widzami i uczennicami – z radością występujemy i prowadzimy zajęcia tańca indyjskiego.

Wstęp wolny.