Sprzeciw jednostki…

W miesiącu czerwcu zapraszamy do Filmowego Klubu Historycznego na projekcję  filmu dokumentalnego pt.: Święty ogień, w realizacji Jarosława Mańki, Macieja Grabysa. Film opowiada o Walentym Badylaku, który dokonał samospalenia 21 marca 1980 roku na krakowskim Rynku. Dawny  żołnierz  Armii Krajowej, emerytowany piekarz przykuł się łańcuchem do studzienki na Rynku Głównym w Krakowie i dokonał samospalenia  w proteście  przeciwko przemilczeniu przez władzę komunistyczną zbrodni katyńskiej.

Autorzy filmu starają się przybliżyć postać Walentego Badylaka, odkrywając także zawiłe losy jego rodziny, w których przegląda się cały tragizm najnowszych dziejów historii Polski. Istotną częścią filmu są poruszające fotografie Stanisława Markowskiego, który znalazł się na krakowskim Rynku owego ranka i udokumentował pierwsze chwile po samospaleniu Walentego Badylaka, a także reakcje świadków zdarzenia.
Autorzy dedykują film śp. Janowi Rojkowi, jednemu z pierwszych dziennikarzy telewizyjnych, który zainteresował się historią Walentego Badylaka już na początku lat 90. XX w. Należy  też wspomnieć o krakowskim historyku i pisarzu Stanisławie M. Jankowskim, którego zasługą było ocalenie całej dokumentacji dotyczącej śmierci Walentego Badylaka.

Czyn Walentego Badylaka został upamiętniony w 1990 roku tablicą pamiątkową, którą odsłonił jego wnuk, ksiądz Wojciech Badylak.

Zapraszamy do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury 18 czerwca 2013 r., na godz. 18.00, do Filmowego Klubu Historycznego, gdzie dzięki uprzejmości Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz TVP o/Kraków zobaczymy film dokumentalny pt.: ŚWIĘTY OGIEŃ, w realizacji Jarosław Mańka, Maciej Grabysa.