PROGRAM – KWIECIEŃ 2014

 

PROGRAM – KWIECIEŃ 2014

 

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie, ul. Mikołajska 2

 

 

 

 

1 IV, godz. 19.00

 

Zapraszamy na spotkanie autorskie Mariusza Wollnego „Z Kacprem Ryksem po renesansowym Krakowie. Przewodnik” (Wydawnictwo Alter, Kraków 2014).

 

Przewodnik jest bardzo specyficzny. Zwiedzamy Kraków śladami fikcyjnego powieściowego bohatera Kacpra Ryksa. Przewodnik zadowoli tych z Państwa, którzy lubią sensację, ciekawostki i miejsca niezwykłe, niekoniecznie z powodu swych zabytkowych walorów.

 

Mariusz Wollny; autor książek popularno-naukowych dla dzieci oraz dorosłych, powieści i zwariowanych historii oraz 4-tomowego cyklu o przygodach XVI-wiecznego inwestygatora królewskiego (detektywa) Kacpra Ryksa.

 

 

2 IV, godz. 18.00

 

Grupa Każdy otwarte warsztaty literackie prowadzenie: Aneta Kielan-Pietrzyk.

 

 

2 IV, godz. 18.00

 

Wernisaż wystawy autorstwa Anny Osuch pt.: Jesień za oceanem.

 

Mini Galeria

 

 

3 IV, godz. 17.00

 

Z cyklu Poprzez Kresy: Wilno część I. Zdjęcia i komentarz: Piotr Korpanty.

 

Po obejrzeniu Trok, XIV-wiecznej stolicy Księstwa Litewskiego, czas udać się do najważniejszego miasta Litwy – Wilna, które będzie tematem trzech przedwakacyjnych spotkań w cyklu Poprzez Kresy. Podczas pierwszej kwietniowej prelekcji zostanie zilustrowany spacer po Wilnie podczas wycieczki w 2013 r. W pierwszej kolejności pokazane zostaną zdjęcia panoramiczne Śródmieścia miasta wykonane ze stoku niedaleko bastei artyleryjskiej przy ul. Subocz. Najbardziej efektowne ujęcia obejmują: Górny Zamek, kościoły: św. Anny, Bernardynów i Bernardynek oraz cerkiew przeczystej Bogarodzicy oraz wieże: Uniwersytetu Stefana Batorego, kościoła św. Jana i katedry. Widoczne są tez wieże i kopuły kościołów: św. Kazimierza, Augustianów, Dominikanów, św. Katarzyny oraz Góra Trzech Krzyży. Spacer przez Miasto dał możliwość zobaczenia z bliska niektórych zabytków śródmieścia, a także sfotografowania wnętrz kościołów: Dominikanów, Franciszkanów, św. Trójcy i katedry.

 

 

3 IV, godz. 19.00

 

Krakowski Klub Podróżników zaprasza:

 

Grzegorz Petryszak: „Uzbekistan – na jedwabnym szlaku”. 

 

Grzegorz Petryszak, szef klubu podróżników „Gotramping” zabierze nas w podróż do Azji Centralnej. Pokaże starożytne miasta rzadko odwiedzane przez dzisiejszych turystów i nadal kryjące w sobie wiele tajemnic.

 

Zajrzymy od Samarkandy, przespacerujemy się po Bucharze, której starówka wpisana jest na listę zabytków UNESCO. Zobaczymy nie tylko słynne mauzoleum Samanidów, którzy trzęśli Środkową Azją, ale też liczne meczety. Pojedziemy również do starożytnej Chiwy, należącej do najstarszych miast Azji Środkowej. Kolejny postój to porażające miasto Mojak, które nie tak dawno było miastem portowym nad brzegiem Jeziora Aralskiego. Na terenie miasta-widma walają się wraki statków, a pośród na wpół opuszczonych zabudowań wieje wiatr, który jeszcze nie tak dawno wiał w żagle wielu statków cumujących w tym porcie. Obecnie niesie już ze sobą tylko kurz i sól z dawnego dna jeziora Aralskiego.

 

 

7 IV, godz. 18.00

 

Wręczenie nagrody „Krakowska Książka Miesiąca”.

 

Ewa Elżbieta Nowakowska: Trzy ołówki, Wydawnictwo Austeria. Wiersze w interpretacji Autorki i Jakuba Kosiniaka. Prowadzenie: Elżbieta Zechenter- Spławińska.

 

Ewa Elżbieta Nowakowska, poetka, tłumaczka, eseistka. Nominowana do Nagrody Głównej im. J. Bierezina (1997), laureatka Konkursu im. K.K. Baczyńskiego (1998), uhonorowana przez Wisławę Szymborską drugą nagrodą w konkursie „Rynna poetycka” (2004), Wydała tomy wierszy Dopiero pod pewnym kątem (1999), Nieboskłony (2003), Oko (2010) oraz zbiór opowiadań Apero na moście (FORMA 2010). Jej dorobek translatorski obejmuje trzynaście książek o różnorodnej stylistyce i tematyce – od historii sztuki do fantasy oraz liczne przekłady poezji publikowane w polskich, jak również amerykańskich czasopismach i antologiach. Wspólnie z Robin Davidson dokonała tłumaczenia i wyboru wierszy Ewy Lipskiej, który ukazał się w USA pod tytułem The New Century (2009).

 

 

 

8 IV, godz. 18.00

 

Instytut Pamięci Narodowej o/Kraków oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury zapraszają do

 

Filmowego Klubu Historycznego na projekcję filmu dokumentalnego pt.: „Zbrodnia bez kary” (2010, 52 min.), reżyseria: A.T. Pietraszek.

 

 

8 IV, godz. 19.00

 

Piwnica pod Baranami, Rynek Główny 27 w Krakowie

 

Koncert Joanny Rawik „Muzyka Życia – Edith Piaf i nie tylko …”

 

Przy fortepianie: Paweł Bieńkowski, prowadzenie: Wacław Krupiński.

 

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w ŚOK, ul. Mikołajska 2 w godzinach pracy kasy: poniedziałek – piątek godz. 8.00 – 15.30

 

 

10 IV, godz. 19.00

 

Krakowski Klub Podróżników zaprasza: Zofia Zalewska: „Sycylia”.

 

Sycylia, wyspa na Morzu Śródziemnym leżąca między Europą i Afryką, ma bogatą i niezwykłą historię. Najeźdźcy przychodzili i odchodzili, zostawiając po sobie ogromne bogactwo cywilizacyjnego dziedzictwa. Z niego wywodzi się osobliwy charakter wszystkich przejawów lokalnej kultury: języka, sztuki, obyczajów, kuchni, a także niezwykłej architektury. Sycylia to ciekawa wyspa, na której na każdym kroku wyczuwa się powiew przeszłości. Jest ziemią mitów i legend ze wspaniałymi zabytkami z czasów antycznych, mozaiką kultur i narodów, które uczyniły wyspę oryginalna i fascynującą. Sycylia pełna jest kontrastów: śródziemnomorska roślinność, kwitnące gaje pomarańczowe, cytrynowe i oliwne na wybrzeżu, oraz pustynny, dziki krajobraz wewnątrz wyspy. Można tu spotkać malownicze urwiska wchodzące pionowo w morze, a także złote plaże z przytulnymi zatoczkami .

 

Na tej wyspie odpoczywali wielcy Rzymianie Cyceron i Hadrian.

 

 

14 IV, godz. 18.00

 

Wieczór poetycki z cyklu „Prezentacja Grupy Każdy – ZZA PORANNYCH MGIEŁ”.

 

Wystąpią: Marzena Dąbrowa-Szatko, Krzysztof Łojek, Marek Porąbka, Elżbieta Rafa

 

Spotkanie poprowadzi: Aneta Kielan-Pietrzyk.

 

Tytuł spotkania nawiązuje do tomiku Anny Kajtochowej, poetki, która przez wiele lat prowadziła spotkania Grupy Każdy. Wieczór ten inauguruje cykl „Prezentacje Grupy Każdy”, w ramach którego będzie można poznać różne oblicza współczesnej poezji. Serdecznie zapraszamy.

 

 

23 IV, godz. 18.00

 

Koncert uczniów Szkoły Wokalno-Aktorskiej. Prowadzenie: Bogdan Kalarus, przy fortepianie: Anna Wrona, Paweł Harańczyk Wstęp wolny.

 

 

23 IV, godz. 18.00
Wykład z literatury współczesnej dr Marek Karwala „Odys” i „Eneasz”. Wybrane strategie literatury emigracyjnej.

 

Losy pisarzy, którzy w wyniku działań II wojny światowej znaleźli się poza granicami kraju do dziś nie zostały w pełni rozpoznane i zbadane. Jedni wybrali życie na emigracji (strategia „Eneasza”), inni zaś powrócili – od razu lub po wielu latach – do ojczyzny („strategia Odysa”). Powracający mieli do wyboru albo uczestniczenie w socrealistycznej farsie, albo milczenie… Ale i tamci, którzy pozostali, nie mieli łatwo, bo przecież przyszło im tworzyć w mowie polskiej, dla tubylców obcej. Czy zatem pisali jedynie „dla potomnych”?

 

Wstęp wolny!

 

24 IV, godz. 19.00
Spektakl Teatru M.I.S.T. „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”.

 

Któż nie zna Szwejka? Ale jeśli komuś uleciały z pamięci prześmieszne przygody tego dzielnego żołnierza, koniecznie musi wybrać się na spektakl w wykonaniu aktorów Teatru MIST- historię o pogodzie ducha, wojnie, wesołym życiu wojaków, panienkach, piciu piwa i realiach upadającej monarchii austrowęgierskiej, a wszystko to w kantorowskim klimacie adaptacji Stanisława Michno.
Teatr M.I.S.T. zaprasza na wznowienie spektaklu „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška, w reżyserii Stanisława Michno, w rolach głównych: Szwejk:
Wojciech Michno, Oficer: Stanisław Michno, Pani Millerowa: Zinajda Zagner, Dziewczyna: Paulina Słaby.
Teatr M.I.S.T. – zaliczany do krakowskich scen alternatywnych istnieje od roku 1994. Jego założycielem jest Stanisław Michno – aktor i reżyser, współpracujący z krakowskimi teatrami od 1964 roku.

 

Bilety: 15 (ulgowy) i 20 zł (normalny)

 

 

24 IV, godz. 19.00

 

Wernisaż wystawy autorstwa Anny Sokolińskiej pt.: Mandale.

 

Galeria Lamelli

 

 

25 IV, godz. 19.00

 

Koncert pt.: „KONIE NAROWISTE”

 

Piosenki z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, Włodzimierza Wysockiego, Karela Kryla.
Wystąpią: Elżbieta Czyż (śpiew), Kuba Mędrzycki (akompaniament)

 

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy).

 

 

27 IV, godz. 18.00

 

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski zaprasza na Koncert plenerowy na Małym Rynku „Krakowscy Artyści swojemu Świętemu”.

 

Miasto Kraków oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II organizują koncert „Krakowscy Artyści dla swojego Świętego”. W koncercie udział wezmą:Marek Bałata, Marta Bizoń, Przemysław Branny, Lidia Jazgar, Kroke & Sławek Berny, Olgierd Łukasiewicz, Tadeusz Malak, Beata MalczewskaStarowieyska, Renata Przemyk, Anna Radwan, Beata Rybotycka, Joanna Słowińska, Magda Steczkowska, Anna Szałapak, Anna Treter, Zbigniew Wodecki, Andrzej i Jacek Zielińscy, Gabriela i BogumiłZielińscy, Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Tomasza Chmiela, sekcja rytmiczna: Adam Kowalewski i Piotr Wyleżoł, Chór Krakowskiej Młodej Filharmonii.

 

Organizator: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa

 

Wybór tekstów: Stanisław Dziedzic.

 

Wstęp do sektora za zaproszeniami (miejsca siedzące) do odbioru w: Info Kraków ul. św. Jana 2 od 8 kwietnia br. Ilość miejsc ograniczona.

 

29 IV, godz. 18.00

 

Zapraszamy na wykład multimedialny autorstwa dr Radosława Palonki pt.: „Szamani, wojownicy i skalne miasta: Najnowsze odkrycia polskich archeologów w Kolorado, USA”.

 

W 2013 r. odbył się kolejny sezon badawczy ekspedycji archeologicznej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego do Kolorado w Stanach Zjednoczonych. Projekt Archeologiczny Sand Canyon-Castle Rock prowadzony jest od 2011 r. przez dr. Radosława Palonkę z Instytutu Archeologii UJ w regionie Mesa Verde, w Kolorado. Teren badań projektu znajduje się w parku narodowym Canyons of the Ancients National Monument. Badania projektu skupiają się przede wszystkim na analizie osadnictwa i rekonstrukcji zmian społeczno-kulturowych jakie zachodziły w XIII w. n.e. w kulturze Pueblo zamieszkującej kaniony Sand Canyon i Rock Creek Canyon. Okres XIII w. to z jednej strony czas rozkwitu kultury Indian Pueblo na tym obszarze, a z drugiej pod koniec tego okresu nastąpiła gwałtowna migracja całej ludności na południe, poprzedzona przez zmiany klimatyczne oraz konflikty i walki. Do tej pory krakowskim badaczom udało się poddać dokumentacji i szczegółowym badaniom nieinwazyjnym, geofizycznym ponad dwadzieścia stanowisk z tego terenu. Zadokumentowano także pozostałości architektury, w tym domostwa oraz kamienne mury i wieże, służące obronie i obserwacji. Ostatni sezon przyniósł także odkrycie licznych przykładów sztuki naskalnej (malowideł i rytów naskalnych) datowanych wstępnie od III/IV w. do ok. XVIII w. n.e. Petroglify i malowidła przedstawiają głównie wojowników, prawdopodobnie także szamanów, polowania na jelenie i bizony, symbole rodowe (m.in. łapa niedźwiedzia) oraz abstrakcyjne motywy geometryczne.

 

Dr Radosław Palonka; adiunkt w Zakładzie Archeologii Nowego Świata. Zajmuje się archeologią, antropologią i historią kultur indiańskich Ameryki Północnej, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Wschodniego Obszaru Leśnego oraz Południowego Zachodu. Uczestnik wielu projektów i badań archeologicznych w Polsce oraz Stanach Zjednoczonych.

 

 

 

30 IV, godz. 19.00

 

Koncert reggae.

 

Tuż przed majowym weekendem zapraszamy na koncert utrzymany w klimacie muzyki reggae. Usłyszymy mniej i bardziej znane utwory, rodem nie tylko z Jamajki, ale również z naszego rodzimego podwórka. Na scenie pojawią się młodzi artyści ze Studia Piosenki „Farafka”. Przygotowanie wokalne: Marcelina Gawron i Rafał Kępiński. Zapraszamy!
Bilety: 10 zł (ulgowy) i 15 zł (normalny)