A very polish secret / A może tego nie wolno mówić…

The polish secret

Od września ponownie zapraszam Państwa do uczestnictwa w spotkaniach w ramach Filmowego Klubu Historycznego. Nowy sezon rozpoczniemy filmem dokumentalnym pt.: „A very polish secret / A może tego nie wolno mówić…”, w reżyserii Jacka Petryckiego.

Film dokumentalny opowiada o 600 mieszkańcach Suwalszczyzny zamordowanych przez komunistów  latem  1945 roku.  Armia Czerwona, NKWD,  specjalne oddziały „smiersz” przy współpracy funkcjonariuszy UB, Ludowego Wojska Polskiego oraz KBW przeprowadziły akcję zbrojną, która przeszła do historii jako obława augustowska. Jej celem miała być eliminacja podziemia niepodległościowego i pacyfikacja miejscowej ludności, która sprzyjała polskim partyzantom. Swoim zasięgiem operacja obejmowała  terytorium Suwalszczyzny i częściowo Litwy. Przeczesywano wsie, osady i lasy w poszukiwaniu „wrogów”, czyli tych, którzy mogli mieć kontakt z podziemiem niepodległościowym. Aresztowano zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i najprawdopodobniej zamordowani.  Podczas obławy miały miejsce liczne kradzieże i brutalne napady. Łupem czerwonoarmistów i ubeków padało wszystko co można było ukraść, od zwierząt do garderoby. Żołnierze radzieccy dopuszczali się morderstw i gwałtów.

Przez cały okres PRL rodziny ofiar próbowały bezskutecznie uzyskać informację na temat swoich najbliższych. W 1987 roku powstał Obywatelski Komitet Poszukiwań Mieszkańców Suwalszczyzny Zaginionych w 1945 roku. W 1988 roku Jacek Petrycki nakręcił potajemnie film dokumentalny. Autorowi udało się dotrzeć do rodzin zaginionych i wysłuchać ich opowieści. Film został wywieziony do Wielkiej Brytanii, gdzie był legalnie pokazywany. W Polsce krążył w obiegu podziemnym. W latach 90 – tych XX wieku,  śledztwo w sprawie obławy augustowskiej prowadziła prokuratura w Suwałkach, ale ze względu na brak informacji od strony rosyjskiej musiała umorzyć postępowanie. W 2001 roku śledztwo przejął IPN, który jak na razie bezskutecznie, próbuje wyjaśnić losy zamordowanych Polaków. Do tej pory nikt nie poniósł kary za przeprowadzoną w 1945 roku akcję.

(od redakcji)

 

Zapraszamy do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury 17 września 2013 r., na godz. 18.00, w ramach Filmowego Klubu Historycznego,  dzięki uprzejmości Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zobaczymy film dokumentalny pt.: „A very polish secret / A może tego nie wolno mówić…”  (Wielka Brytania 19988, 40  min.), w reżyserii: Jacka Petryckiego.