Marek Górka – Sosny są ich mogiłami

W miesiącu kwietniu zapraszamy do Filmowego Klubu Historycznego na projekcję  filmu dokumentalnego pt.: Prywatne śledztwo majora Zakirova, w reżyserii Jarosława Mańki. Jest to opowieść o majorze KGB Olegu Zakirovie, który w latach 90-tych XX wieku, przekazał polskiej stronie akta sprawy katyńskiej. O mordzie katyńskim major, jak wielu Rosjan, wiedział tylko tyle, że aktu tego dokonali Niemcy,  postanowił jednak dociec  prawdy. Przez długi czas  zbierał wszelkie informacje, wykorzystując to, że jest oficerem KGB. Docierał dzięki temu do dawnych funkcjonariuszy  NKWD, świadków  sprawy katyńskiej. W taki sposób doszedł do prawdy o Katyniu, postanowił się nią podzielić z lokalną prasą obwodu smoleńskiego. W wyniku tego, za sprawą konsula RP w Rosji, Michała Żurawskiego, doszło do kontaktu polskich mediów  z majorem. Reakcja KGB była natychmiastowa, Zakirov został wyrzucony ze struktur KGB. Starano się  wmówić mu chorobę psychiczną, nastawiano na jego życie.

 

W 1998 roku  Zakirov wraz z rodziną przyjechał do Polski i osiadł w Łodzi, gdzie żył  w biedzie. Pomagali mu polscy przyjaciele, konsul Michał Żurawski, dziennikarka  Krystyna Kurczab-Redlich i wielu innych. Po wielu latach Naród Polski docenił wysiłek Zakirova, jego dążenie do wyjaśnienia prawdy o Katyniu – w 2005 roku z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymał polskie obywatelstwo wraz z comiesięczną zapomogą. W tym samym roku Wydawnictwo Rebis wydało książkę majora pt.: Obcy element.

M G

 

Zapraszamy do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury 23 kwietnia 2013 r., na godz. 18.00, do Filmowego Klubu Historycznego, gdzie, dzięki uprzejmości Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, zobaczymy film dokumentalny pt.: PRYWATNE ŚLEDZTWO MAJORA ZAKIROVA.