Marek Górka – Historia może być porywająca

Książki Jerzego Rostkowskiego należą do tego  rodzaju pozycji, po które sięga się bez oporów i całkowicie zapomina o otaczającym nas  świecie. Należy On do grona najlepszych polskich eksploratorów historii, którzy przez swą pasję i dociekliwość przyczyniają się do odkrywania sekretów II wojny światowej. Nie boi się stawiać kłopotliwych pytań, które z pozoru mogą być rewizjonistyczne do ogólnie przyjętej historii. Przykładem tego jest pozycja „Rozkaz zapomnieć”, poświęcona bitwie 19 pułku piechoty pod Ćwiklińcami, podczas  wojny obronnej w 1939 r. 1-2 września pułk dokonał samobójczego ataku na czołgi niemieckie. Całe odium masakry polskich piechurów spadło na dowódcę  II batalionu kpt. Alfreda Mikee ,

„mordercy spod Pszczyny”. Polscy oficerowie ocaleni z masakry  po wyjściu z niemieckich oflagów wydali rozkaz „zapomnienia” o 16 pułku piechoty. I pamięć o tym skrywanym  epizodzie Kampanii Wrześniowej 1939 r., która położyła się cieniem na dowódcach m.in.: Armii „Kraków”,  długo po zakończeniu II wojny światowej była tematem tabu.

Druga książka  Jerzego Rostkowskiego godna polecenia  dotyka tajemnic kompleksu zbrojeniowego „Riese” i całego tajnego programu naukowego III Rzeszy. Książka, o której wspominam,  to bestseller zatytułowany „Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna Zdroju”. Książka jak dobry kryminał, w którym  autor za pomocą  dedukcji, logiki oraz niewielu dostępnych materiałów stara się dotrzeć do chociażby ułamka prawdy o jakże frapującej, aż po dziś dzień nierozwiązanej tajemnicy tajnych niemieckich kompleksów badawczych na Dolnym Śląsku.

MG

 

Jerzy Rostkowski

Rozkaz zapomnieć,   

Agencja 16, Tarnów 2008

 

Jerzy Rostkowski

Podziemia III Rzeszy.

Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna Zdroju

Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2010

Na spotkanie z autorem zapraszamy 21 maja o godz. 18.00 do Śródmiejskiego Ośrodka Kultury.