Izabela Niziałek – Wiosenne porządki

Nadeszła wiosna. Pora pomyśleć o wiosennych porządkach, nie tylko w domu, ale również w naszym organizmie. Ostatnio wiele się mówi na temat oczyszczania z toksyn, diet oczyszczających itp. Czy to tylko moda, czy autentyczna potrzeba? Jak to zrobić zdrowo i skutecznie?

Zatruwanie organizmu zwykle odbywa się w sposób przewlekły. Jednym z przykładów jest palenie tytoniu. Wiadomo, że palenie szkodzi i grozi wieloma powikłaniami, jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, rak płuc czy rak pęcherza moczowego. Skutki palenia widać także w innych narządach i w skórze, która staje się ziemista, szara, bez połysku. Inne skutki palenia tytoniu, to ciągłe zmęczenie, bóle głowy i poirytowanie wynikające z przewlekłego niedotlenienia. Oczyszczanie organizmu z dymu tytoniowego nie jest procesem łatwym i krótkotrwałym. Zanim płuca palacza pozbędą się smoły mijają około 2 lata, ale na pewno warto podjąć walkę. Już od pierwszego dnia bez papierosa poprawia się wydolność płuc!

Zatruwanie organizmu związane jest również z codzienną dietą. Nie chodzi tylko o odwieczny problem z cholesterolem, ale również o system spożywania posiłków, ich jakość oraz atmosferę w jakiej jemy. Niestety, nasz organizm jest skonstruowany w taki sposób, aby gromadzić jak najwięcej zapasów. Wynika to z faktu, iż w dawnych czasach o jedzenie nie było tak łatwo. Kiedyś mięso trzeba było upolować i stracić sporo kalorii uganiając się za nim po lesie, dzisiaj wystarczy pójść „upolować” ładny kawałek na promocji w supermarkecie. Na tym nasza rola „myśliwego” się kończy. Dostępność pożywienia sprawia, że jemy zdecydowanie za dużo. Czasami z nudów, z nerwów, czasami żeby „zajeść” stresy dnia codziennego. Aby zacząć oczyszczać organizm należy zdecydowanie ograniczyć ilość spożywanych posiłków.

Kolejna sprawa to jakość jedzenia. W środkach spożywczych jest wiele konserwantów, barwników, wzmacniaczy smaku i aromatu. Zmorą naszych czasów jest także jedzenie z tzw. szybkich restauracji. Każdy posiłek, który tam zjemy odbije się na naszym zdrowiu i będzie dobrze, jak skończy się na zwykłej niestrawności. Połączenie wielu produktów, zamkniętych w jednej bułce z białego pieczywa stanowi bombę kaloryczną. Wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w tłuszczach zwierzęcych spalają się bardzo trudno, odkładają się natomiast bardzo łatwo. Bardzo niezdrowe są słodzone napoje gazowane, które wywołują wzdęcia, bóle brzucha i zawierają puste kalorie. Uważajmy również na nadmierne ilości kawy, które nie poprawiają naszego zdrowia. Podobnie ma się sprawa z alkoholem – pijemy za dużo i za często, a stąd już o krok od zgubnego uzależnienia.

Istnieje mnóstwo diet, ale nie ma tej jednej, cudownej. Każdy musi sam dobrać sobie posiłki tak, aby poczuć się najlepiej. Dietami nie możemy się katować. Potrzebny jest kompromis – zjem kawałek czekolady, ale pójdę na długi spacer, pozwolę sobie na ciastko od czasu do czasu, ale zapiszę się na siłownię, zacznę jeździć na rowerze. Nie możemy zapominać o rybach, a zwłaszcza o warzywach, które powinny być obecne w każdym posiłku dnia. Można je dobrać i przygotować tak, że naprawdę będą smaczne. Ważna jest również atmosfera, w jakiej jemy. Szybkie jedzenie, byle czego, w samotności nie służy dobrze naszemu zdrowiu. Jesteśmy istotami, które lubią towarzystwo. Dlatego powinniśmy jeść w dobrej atmosferze, wśród znajomych, przyjaciół, rodziny. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale starajmy się, aby miało to miejsce jak najczęściej.

Nie dajmy się także skusić reklamowanym preparatom, rzekomo niezbędnym do oczyszczania organizmu. Nie ma tabletek, ziół, które byłyby idealne do stosowania w diecie oczyszczającej. Oczyszczanie organizmu to zmiana stylu życia. To nie jest coś jednorazowego, na chwilę. To długi proces, począwszy od zmiany nastawienia do życia, zmiany stylu życia, zmiany diety, czasami nawet i pracy, jeśli stres związany z pracą powoduje, że czujemy się źle, czujemy się niespełnieni. Czasami wiąże się to również ze zmianą miejsca zamieszkania, częstszego przebywania poza dużym miastem i większą ilością ruchu. Oczyszczanie organizmu, to przede wszystkim dieta z naturalnych produktów, pozbawionych konserwantów, duże ilości błonnika, odpowiednie dopasowanie produktów, zmiana nawyków żywieniowych, zmiana stylu życia (np. rzucenia palenia, ograniczenie alkoholu), wysiłek fizyczny pod każdą postacią, unikanie stresów, jeśli to tylko możliwe. Powodzenia!

Izabela Niziałek