Cybernetyczny obraz gwary

W projekcie kultura rozumiana będzie jako duchowy dorobek społeczeństwa przynależny do terytorialnej odmiany języka. Gwara zaś, jako zakotwiczony w języku, zapomniany i wykluczony z oficjalnego obiegu obraz i interpretacja świata. Poeci cybernetyczni podczas spotkania zestawią ze sobą fragmenty utworów oraz zdań i form językowych zaczerpniętych z różnych gwar. Wydarzenie będzie miało postać multimedialnej prezentacji: za pomocą animacji, obrazu, dźwięku i interakcji z publicznością twórcy odkryją miejsca wspólne i osobne małych ojczyzn. Połączenie nowomedialnej formy z zagubionymi cywilizacjami słowa wytworzy napięcie, które w atrakcyjnej postaci przypomni widzom odchodzące nieraz w zapomnienie kultury języka polskiego. Specjalnie wydany tomik będzie za darmo rozdawany uczestnikom spotkania.

 
W projekcie udział wezmą:

Leszek Onak (ur. 1981) – poeta cybernetyczny, redaktor, promotor i aktywista nowych mediów w literaturze. Absolwent filologii polskiej (specjalizacja edytorstwo) oraz studiów podyplomowych związanych z prawem i z zarządzaniem projektami. Prezes Zarządu Fundacji Liternet, która zajmuje się promocją literatury w internecie. Założyciel i redaktor pisma internetowego http://niedoczytania.pl, które w 2009 roku otrzymało nagrodę za najlepszy serwis o książce w Polsce Papierowyekran.pl. Twórca serwisu społecznościowego dla autorów i czytelników http://liternet.pl. Współredaktor książki “Remiks. Teorie i praktyki”, która wyszła nakładem wydawnictwa “Rozdzielczość Chleba”. Brał udział w licznych festiwalach literackich. Prowadzi w piśmie “Lampa” razem z Łukaszem Libiszewskim satyryczno-absurdalny dodatek “Niedoweby”. Publikował w “Fundacji-Karpowicz”, “Ha!arcie”, “Kresach”, “Lampie”, “Odrze” i “Neuorokulturze”.
Łukasz Podgórni – poeta cybernetyczny, redaktor. Członek grupy literacko-artystycznej Perfokarta. Autor tomiku “noce i pętle”(2010) oraz współautor interwencyjnego tomu “Kryzys. Biuletyn poetycki” (2009). Uczestnik wielu polskich festiwali m.in. “Manifestacje Poetyckie” (Warszawa, 2007, 2008, 2011), “Poznań Poetów” (2008), “IV Festiwal Instalacji Lirycznych” (Gdańsk, 2008), “Mikrofestiwal” (Wrocław 2008), “Ha!wangarda” (Kraków 2010), “Majowy Buum Poetycki” (Toruń 2011) oraz zagranicznych “Literatura neni ghetto” w Pradze (2010) i “Multiplace” w Bratysławie (2011). Publikował w “Pro Arte”, “Rita Baum”, “Wakat”, “Cegła”, “Techsty.art.pl”, “Tygiel Kultury”, “Ha!art”, “Odra” (2009), w krakowskim wydaniu “Gazety Wyborczej” (2008), na stronie “Krytyki Politycznej” (2008).
Współorganizator: Fundacja Liternet