Magia morawskich pól

Fotografia pejzażowa nieodłącznie kojarzy się z podróżowaniem. Nie zawsze są to odległe zamorskie podróże czy wyprawy w niedostępne i dzikie miejsca. Bywa tak, że fotograf pejzażysta znajduje piękno krajobrazu tuż za progiem swojego domu, w sąsiedniej okolicy lub sąsiednim kraju.

Tak właśnie stało się w przypadku polskich pejzażystów fotografujących niepowtarzalne krajobrazy Południowych Moraw w okolicach miasta Kyjov. Zaledwie kilkaset kilometrów od polsko – czeskiej granicy grupa polskich fotografów znalazła niewielki region położony w powiecie Hodonin, gminach Kyjov i Hodonin o niezwykłych walorach krajobrazowych. Ten rolniczy obszar uformowany w postaci niewysokich wzgórz zbudowany jest z żyznych gleb o niezwykłym ubarwieniu. Wielkopowierzchniowe uprawy rolne połączone ze śródpolnymi remizami, przydrożnymi kapliczkami i winnicami sprawiają, że pejzażowy potencjał tego terenu jest niezwykły, wręcz niepowtarzalny w skali Europy.

Jednym z pierwszych, o ile w ogóle nie pierwszym polskim fotografem, który zainteresował się tym regionem był Marcin Sacha, którego fotografie z Moraw uzyskały wiele prestiżowych nagród. W jego ślady poszli kolejni fotografowie z kraju nad Wisłą.

Kiedy mówi się o fotografowaniu morawskich pól trzeba wspomnieć o jednym bardzo istotnym fakcie. Znakomita większość fotografii tam zrobionych wykonana jest przy użyciu aparatu uzbrojonego w obiektyw o długiej ogniskowej. Z kolei fotografowanie pejzażu z teleobiektywem silnie wiąże się ze słynną w Polsce po dziś Kielecką Szkołę Krajobrazu.

To właśnie ta grupa Polskich pejzażystów wykształciła i upowszechniła tę niezwykłą umiejętność pokazywania polnych krajobrazów wycinanych z szerszych przestrzeni przy użyciu teleobiektywu. Specyficzne dla obiektywu z długą ogniskową spłaszczenie perspektywy i możliwość wyselekcjonowania z otoczenia pojedynczego obiektu, na którym skupia się wzrok widza, znakomicie sprawdza się w warunkach południowo morawskich pól.

Cykl wystaw pod zbiorowym tytułem “Magia Morawskich Pól” prezentuje fotografie polskich pejzażystów skupionych wokół portalu “Fotoferia.pl”.

 

morawy_5

 

Krzysztof Browko, Przemysław Kruk, Marek Kiedrowski, Marcin Sobas i Bogusław Strempel prezentują kilkadziesiąt prac wykonanych na Morawach podczas wielu indywidualnych i grupowych wypraw na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wiele z prezentowanych fotografii brało udział w licznych międzynarodowych konkursach uzyskując prestiżowe nagrody i wyróżnienia aż po złote medale FIAP włącznie.

Wiele z tych fotografii prezentowanych było na międzynarodowych portalach fotograficznych, znajdując tam olbrzymie uznanie.

Autorzy fotografii planują pokazać swoje prace w cyklu wystaw na terenie Polski i Czech, także w miejscu ich powstania – miejscowości Kyjov.

 

WERNISAŻ WYSTAWY: 24 MAJA O GODZ. 19

WYSTAWA OTWARTA DLA ZWIEDZAJĄCYCH DO 14 CZERWCA

 

Bogusław Stempel

Urodziłem się i mieszkam na południu Polski niedaleko Bielska-Białej. Sięgając pamięcią wstecz, chęć fotografowania pojawiała się w mojej głowie dość często. Z upływem czasu, powoli zaczęły krystalizować się myśli o fotografowaniu i postanowiłem zakupić swój pierwszy cyfrowy aparat CANON A85. Stanąłem wtedy na rozdrożu, w którym kierunku fotografii podążyć. Wybór nie był prosty, jednak pomogło mi w tym miejsce i otoczenie, w którym mieszkam czyli góry na wyciągniecie ręki, pola, łąki, stawy. Wiedziałem już, że będzie to pejzaż.

Pofałdowane pola, łąki, góry, jeziora to moja ulubiona tematyka. W swoich pracach staram się zatrzymać w kadrze i pokazać magię wschodzącego i zachodzącego słońca a tym samym światło, które wydobywa niesamowite kolory i faktury terenu, magię mglistych poranków, ulotne chwile, które przedstawia nam natura.

Zdjęcia: http://www.marcinsobas.com/

 

Krzysztof Browko

Mam 40 lat, mieszkam w Opolu. Na co dzień zajmuję się sprzętem komputerowym, a fotografia jest moją pasją, dzięki której mogę nieco oderwać się od zwyczajności codziennego życia. Moja przygoda z fotografią zaczęła się dość późno, bo w 2005 roku. W moje ręce wpadł wówczas prosty aparat kompaktowy. Fascynacja świetnymi kompozycyjnie i jakościowo obrazami z miejsc, których nie miałem jeszcze okazji zobaczyć, okazała się dla mnie potężną motywacją. Wtedy już wiedziałem, że pejzaż będzie kierunkiem, który dostarczy mi najwięcej satysfakcji. Tak jest oczywiście do dnia dzisiejszego. Przemierzanie z aparatem i statywem wszelkiego rodzaju bezdroży powoduje, iż czuję się jak „myśliwy”, którego „zwierzyną” jest ciekawy fragment zastanej rzeczywistości, a uzależnienie od warunków pogodowych i światła jest dodatkowym czynnikiem motywującym.

Osiągnięcia: 70 medali, 90 wyróżnień i 9 tytułów najlepszego autora Salonu w konkursach FIAP i PSA na całym świecie, Sony World Photography Awards 2012 Open Travel Winner, Better Photography Magazin 2011-Classic Landscape Category Winner.

Zdjęcia: http://browko-photography.pl/

 

Marcin Sobas

Urodziłem się i mieszkam w Polsce, na Śląsku. Z wykształcenia jestem ekonomistą, pracuję w branży IT. Fotografią fascynuję się od kilku lat. Swoją przygodę zacząłem od zakupu małego aparatu kompaktowego, kolejnym krokiem milowym było nabycie lustrzanki i wtedy zacząłem fotografować „na poważnie”. Specjalizuje się w fotografii pejzażowej. Moim ulubionym motywem są pofałdowane tereny rolnicze, mgliste poranki w górach i nad jeziorami. Staram się, aby każde moje zdjęcie było odrębną historią, w której światło i warunki są głównymi bohaterami. Dzięki tym czynnikom świat o różnych porach dnia i roku wygląda nierealnie i wyjątkowo.

 

Przemysław Kruk

Przygodę z fotografią rozpocząłem dość wcześnie, bo jeszcze w czasach fotografii analogowej. Moją inspiracją od zawsze byli fotograficy Polscy okresu międzywojennego, znakomici światowej sławy piktorialiści m.in. Tadeusz Wański i Anatol Antoni Węcławski, ich miękki rysunek, wykorzystanie światła, kompozycja, budujące niepowtarzalny klimat urzekły mnie pewnie już na zawsze.

Obecnie najbardziej bliski jest mi pejzaż, a szczególnie interesuje mnie człowiek w pejzażu. Jestem członkiem Photographic Society of America oraz członkiem zarządu fotoferia club. Biorę udział w międzynarodowych konkursach fotograficznych, zdobyłem m.in. złoty medal na konkursie TRIERENBERG SUPER CIRCUIT’2011 w Austrii, złoty medal na 4 DIGA Cuircuit w USA, II miejsce w XVII Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, II miejsce w konkursie Black&White Photographer of the Year oraz szereg wyróżnień i nagród w innych konkursach.

Zdjęcia: www.fproject.com.pl

 

Marek Kiedrowski

Urodziłem się w 1963 roku w Wielkopolsce w rodzinie leśnika. Przyrodnicza pasja, jaką zaszczepił we mnie mój ojciec przerodziła się wkrótce w zainteresowanie fotografią przyrodniczą. Miałem wtedy kilkanaście lat. Była to era fotografii analogowej. Moim pierwszym „poważnym” aparatem był Zenit TTL. Fotografowałem głównie na diapozytywach a tematem były w owym czasie ptaki i zwierzęta.

W szkole leśnej trafiłem na grupę pasjonatów fotografii przyrodniczej. Przy nich też stawiałem pierwsze kroki w ciemni. To z tą grupą przyjaciół miałem okazję przeżyć pierwsze wspólne plenery z aparatem w ręku.  Później nastąpiła długa przerwa, po której powróciłem do fotografowania już w czasach fotografii cyfrowej. Zmieniła się także dziedzina moich zainteresowań. Zacząłem fotografować pejzaż, choć nie zapomniałem o faunie.

Zdjęcia: http://www.kiedrowski-photography.com/

 

Kontakt: poczta@fproject.com.pl