Koncert 13 XII: “PRZEJŚCIE”

Wystąpią:
Adam Łapacz (gitara, śpiew)
Malwina Misiak (akordeon)
Koncert, na który chcemy Państwa zaprosić, jest przede wszystkim opowieścią o zwykłym człowieku, który postawiony w tragicznej sytuacji stanu wojennego, musiał dokonywać często trudnych wyborów, niekoniecznie „mniejszego zła”. Wyjść z „oblężonego miasta” nie było łatwo – trzeba było nauczyć się w nim żyć lub zejść do „podziemia”. Cena takich decyzji była często wysoka – ludzie potrafili „zapaść się pod ziemię”.
IMG_4005mały
Utwory, którymi chcemy przypomnieć ów czas, to wiersze polskich poetów (Herberta, Czecha, Herbsta, Jastruna) umuzycznione przez Przemysława Gintrowskiego oraz teksty Jacka Kaczmarskiego z jego muzyką. Inspiracją do stworzenia programu w takiej postaci, jaką Państwo zobaczycie i usłyszycie, stała się instalacja Jerzego Kaliny „Przejście 1977 -2005”, która znajduje się na skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Piłsudskiego we Wrocławiu. Przedstawia ona ludzi schodzących pod ziemię i wyłaniających się z niej po drugiej stronie ulicy. To „przejście” jest zatem metaforą dochodzenia do wolności. Jednak, czy tak naprawdę wyszliśmy już „spod ziemi”? Kronikarz z „oblężonego miasta” z wiersza Herberta już o tym nie zdążył napisać…
DSC_0177 Malwina
„Przejście” to projekt muzyczny, w którym brzmienie gitary klasycznej wzbogacone zostało, budującym nastrój niepokoju, akordeonem. Adam Łapacz (wykonawca utworów Jacka Kaczmarskiego i laureat festiwali jego twórczości m. in.: IV Festiwal Piosenek Jacka Karczmarskiego „Źródło wciąż bije” Bydgoszcz 2009 – z rąk Patrycji Kaczmarskiej otrzymał Nagrodę Specjalną za swą propagatorską działalność, Bydgoszcz 2013 – II nagroda w kategorii solista; coroczne koncerty „Źródło. Przyjaciele śpiewają Jackowi Kaczmarskiemu”; Festiwal „Muzyczne Perły” Warszawa 2012) tym razem zaprosił do współpracy akordeonistkę Malwinę Misiak, laureatkę wielu nagród i wyróżnień m. in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo (Włochy), Grand Prix na Festiwalu Zespołów Kameralnych w Sierpcu, ponadto trzykrotną stypendystkę uhonorowaną Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Koncertem tym chcemy przypomnieć, że 13 grudnia 1981 roku (32 lata temu) został w Polsce wprowadzony stan wojenny.
Tym razem zapraszamy do “Piwnicy pod Baranami” (Rynek Główny 27).
Zapraszamy na facebooka: “Adam Łapacz – koncertowo” – tam już od dziś
(13 listopada 2013 r.) wprowadzać będziemy Państwa w klimat koncertu ciekawymi informacjami.
Bilety: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)
PLAKAT -ŁAPACZ Przejście - mały