Duo del Gesù

koncert na skrzypce i altówkę

Wystąpią:

Arnaud Kaminski – skrzypce

Krzysztof Tymendorf – altówka

W programie:

M. Matuszewski

2 Duetti per violino e viola

I Allegro moderato Largo  Con moto

II Piu Lento  Vivacissimo   Moderato Cantabile   Allegro scherzando

B. Martinů Trzy madrygały na skrzypce i altówkę H.313

Duo del gesu

ZAPRASZAMY!

http://duodelgesu.blogspot.com/

Duo del Gesù – skrzypce, altówka (Francja/Polska)

Duo del Gesù zostało założone w 2010 r. przez skrzypka Arnauda Kaminskiego i altowiolistę Krzysztofa Tymendorfa. O ile oba instrumenty – skrzypce i altówka – cieszą się od wieków niesłabnącą popularnością, a połączenie ich brzmień doceniali tak wielcy mistrzowie jak Mozart, Haydn czy Martinu, o tyle obecność tego typu duetu smyczkowego na polskiej scenie muzycznej jest zjawiskiem wyjątkowym.

Artyści urodzili się w różnych częściach Europy: Paryżu i Warszawie. Spotkali się w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie połączyła ich wspólna pasja – poszukiwanie muzycznej doskonałości w interpretacji dzieł zarówno wielkich mistrzów, jak i kompozytorów zapomnianych bądź niewystarczająco docenianych, jak choćby Ignaz Pleyel, Franz Anton Hoffmeister, Robert Fuchs, Charles Koechlin czy Philipp Scharwenka. W 2011 r. z sukcesem odbyli tournée koncertowe po Niemczech i Włoszech. Duet interesuje się także muzyką współczesną oraz improwizowaną.

Obecnie młodzi artyści podjęli współpracę z wybitnym polskim wirtuozem muzyki elektronicznej Władysławem “Gudonisem” Komendarkiem, pracując nad nowym materiałem muzycznym, w którym skrzyżują się brzmienia instrumentów smyczkowych z muzyką eksperymentalną oraz awangardową. Owocem tej współpracy ma stać się płyta.

Arnaud Kaminski – skrzypce (Francja/Polska)

Urodził się w Paryżu, tam ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Paryskie (CNSR) w klasie Rolanda Daugareila (koncertmistrz-solista Filharmonii Paryskiej, wychowanek Yehudi Menuhina i Henryka Szerynga) oraz Hratchy Haroutuniana (były uczeń i asystent Leonida Kogana w Konserwatorium Moskiewskim). Równolegle studiował slawistykę i kulturoznawstwo Europy środkowej na paryskiej Sorbonie, otrzymując dyplom DEUG, z wyróżnieniem pocztu profesorskiego. Brał udział w licznych konferencjach i sesjach naukowych zarówno we Francji, jak i w Polsce (Université Paris Sorbonne; Uniwersytet Warszawski; Uniwersytet Śląski oddział w Cieszynie; Instytut Polski, Fondation Jean Paul II, Biblioteka oraz Ambasada Polska w Paryżu; Akademie Muzyczne w Łodzi, Gdańsku, Warszawie…). Ukończył także studia pierwszego i drugiego stopnia w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki pod kierunkiem prof. Macieja Sobczaka – podczas pobytu w Polsce wiele razy korzystał z rad wirtuoza skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki. Autor pierwszej monografii w języku polskim (licencjat) jednego z największych skrzypków czasów współczesnych: Ivry Gitlisa. Laureat trzeciej nagrody (pierwszej nie przyznano) 2. międzynarodowego konkursu skrzypcowego „L’archet d’or” w Paryżu (2001), zwycięzca 6. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Olsztynie (2012) oraz laureat trzeciej nagrody 8. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Wilnie (2013). Kilkakrotnie był stypendystą polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie stypendysta Miasta Gdańsk. Arnaud Kaminski jest gorliwym zwolennikiem muzyki kameralnej, założył szereg koncertujących zespołów: Duo del Gesù, Trio z akordeonistą Szymonem Jabłońskim i gitarzystą Bartoszem Paprotem, LaBoca Quintet, duet z pianistą Mathisem Zielinskim, kwartety smyczkowe w tym Balthus Quartet, który doszedł do drugiego etapu prestiżowego Premio Paolo Borciani w Reggio Emillia. Swe umiejętności w zakresie kameralistyki doskonalił u wybitnych artystów: Eberhard Feltz, Apollon Musagète Quartet, Quatuor Ebène, Quatuor Enesco, Fine Art Quartet… Pomysłodawca i organizator pierwszej edycji EURO Chamber Music Festiwal Gdańsk 2012, która przebiegła pod hasłem Przyjaciele grają razem; jest również inicjatorem projektu Muzyka w przestrzeniach publicznych i kulturalnych Gdańska na przełomie 2012/2013. Od roku 2013 uczy skrzypiec w konserwatoriach paryskich: Maurice Ravel-Levallois, Acadomia.

Krzysztof Tymendorf – altówka

Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych, jest potomkiem wybitnego polskiego kompozytora Michała Kleofasa Ogińskiego (1765–1833). W wieku siedmiu lat rozpoczął grę na skrzypcach. Ukończył  Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie altówki prof. Ireny Albrecht oraz dr Błażeja Maliszewskiego oraz jest gościnnym studentem Swedish National Orchester Academy. Doskonalił również swoje umiejętności w Wiedniu – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien u prof. Wolfganga Klosa.

Współzałożyciel i członek Balthus Quartet, Indefiniti Quartet, Tesori di Musica oraz Duo del Gesù. Wiedzę kameralną czerpał od znakomitości, m.in. Valentin Erben (Alban Berg Quartet), Apollon Musagète Quartet, Quatuor Ebène, Eberhard Feltz, Averis Kuyumjian.

Współpracował jako kameralista z takimi artystami, jak m.in.: Christoph Hartmann, Tytus Wojnowicz, Krzysztof Podejko, Wojciech Wieczorek, Avri Levitan, Bartosz Koziak.

Występował i brał udział w rozmaitych festiwalach w wielu krajach Europy i Azji m.in.: Niemczech – Usedomer Music Festival, International Summer Opera Festival at Weikersheim Castle; Libanie – Al Bustan Festival, Grecji –International Festival of the Aegean; Polsce – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Festiwal Muzyki Oratoryjnej „Musica Sacromontana”, Festiwal „Harmonie starego miasta” w Lublinie, Sopot Top Trendy Festiwal. Od roku 2007 jest prowadzącym grupę altówek w najstarszej młodzieżowej orkiestrze na świecie – RIAS Jugendorchester, również ma funkcję lidera w takich orkiestrach, jak: Landesjugendorchester Bremen, Verler Vier Jahreszeiten Sinfonie Orchester. Współpracuje z takimi orkiestrami jak Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Elbląska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka, Cappella Gedanensis, Orkiestra Symfoników Gdańskich, Webern Symphonie Orchestra, International Mahler Orchester, Studentische Philharmonie Hannover, Landestheater Detmold, a jako skrzypek z Morphing Vienna Chamber Orchester. W roku 2012 otrzymał stypendium Kulturalne Miasta Gdańska.

duodel