Klub Dziennikarzy “Pod Gruszką”

Adres:
ul. Szczepańska 1
31-011 Kraków

tel.512 455 260
e-mail:grpotoczek@lamelli.com.pl

Zobacz na
facebook.com

Program

3 IV, godz.17.00

Spotkanie z cyklu „Bajka o…”

Co robić, aby ludzie chętnie czytali prasę.

Gośćmi Zbigniewa Bajki będą przedstawiciele kierownictwa i redakcji tygodnika”Angora”.

4 IV, godz.17.30

Spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.- Wsch.

5 IV, godz.18.00

Wydawnictwo Replika i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na spotkanie

z Joanną Stovrag autorką książki „Chwila na miłość”.

Autorka opisuje tragizm konfliktu na Bałkanach, przedstawiony z perspektywy osób biorących bezpośredni w nim udział.  Ludzi, którzy stracili swoje rodziny, domy, poczucie tożsamości narodowej i przynależności do ojczyzny. Jednocześnie jest to opowieść wyjątkowo wzruszająca, przepełniona emocjami, mówiąca o miłości, rozłące i nadziei.
W 1996 na kanwie książki powstał film dziennikarza i korespondenta wojennego Waldemara Milewicza „Zwykła historia”. Milewicz, stojąc na wzgórzach otaczających oblężone Sarajewo mówił: „Chcę opowiedzieć państwu historię niezwykłą. Niezwykłą dla nas Polaków, ale nie dla mieszkańców tego umęczonego miasta. Będzie to opowieść o dramatycznych losach dwojga ludzi, których rozdzieliła wojna. Będzie to opowieść o triumfie miłości nad bez­silnością i strachem. Opowieść, której końca ja też nie znam, bo go jeszcze nie było. Ta historia trwa…”

6 IV, godz. 18.00

Jak Henryk Sienkiewicz podbijał Kraków”.

Salon literacki Biblioteki Kraków zaprasza na spotkanie z prof. Franciszkiem Ziejką.

Prof. hab. Franciszek Ziejka jest historykiem literatury i kultury polskiej, autorem kilkunastu monografii  naukowych. W latach 1999-2005 był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem Rady Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Rady Muzeum „Zamek Królewski na Wawelu”. Reprezentuje Polską Akademię Umiejętności w Association  Bibliothèque Polonaise de Paris. Ponad siedem lat był wykładowcą na uniwersytetach francuskich, na Uniwersytecie  Narodowym w Lizbonie założył pierwszy w dziejach Portugalii lektorat języka i kultury polskiej. Od 2005 roku przewodniczy Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa. Jest przewodniczącym Rady Fundacji Panteon Narodowy w Krakowie. Pięć uniwersytetów polskich nadało mu godność doktora honoris causa. Posiada honorowe obywatelstwo kilku polskich miast oraz liczne odznaczenia polskie i zagraniczne.

Spotkanie poprowadzi dr Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków

7 IV, godz.18.00

Krakowianka Roku” – wręczenie nagrody (impreza zamknięta).

11 IV, godz.18.00

Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na wieczór wspomnień o Tadeuszu Śliwiaku. Słowo krytyczne: prof. Stanisław Stabro

Prowadzenie: Joanna Krupińska-Trzebiatowska

Wiersze Tadeusza Śliwiaka zaprezentują: Alicja Tanew i Robert Marcinkowski.

11 IV, godz. 16.30

Obrady Kapituły Złotej i Zielonej Gruszki oraz spotkanie Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

11 IV, godz. 18.00

Spotkanie Wielkanocne SDRP.

18 IV, godz.18.00

T.orbus Andrzej Krzysztof

Kuzora Paweł

M.arcinkowski Robert + gitara

czyli

Autorska (Nie)Grzeczna Biesiada Poświąteczna

w niej:

liryki-satyryki, piosenki-obscenki, obskury bez cenzury

19 IV, godz.18.00

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaprasza na prezentację Festiwalu Dziennikarstwa w Perugii i dyskusję.

20 IV, godz.18.00

„Zakamarki” poezji i „Okrawki” prozy Adama Ziemianina. Spotkanie z poetą w Salonie literackim Biblioteki Kraków.

Adam Ziemianin jest autorem wielu tomików poezji, m.in. „Wypogadza się nad naszym” domem”, „Nasz słony rachunek”, Wiersze dla Marii”, „Dom okoliczności łagodzących” , „Ulica Ogrodowa”, „Nosi mnie”, „Modlitwy mojego wieku”, „Co za szczęście”, zbioru opowiadań „Chory na studnię” czy wydanej ostatnio książki prozatorskiej „Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie”. Po teksty Ziemianina często sięgają kompozytorzy. Wiele z jego utworów znajdziemy w repertuarze „Starego Dobrego Małżeństwa”, czy zespołu „U Studni”.

24 IV, godz.17.00

Konfraternia Poetów i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na XXIX Chleb Nadziei

„NASI BRACIA MNIEJSI”. Poezją i chlebem dzielić się będą poeci Konfraterni z Krakowa, Lublina, Opolszczyzny i Kielc

Swój głos wierszom odeszłych twórców udzieli  Natalia Ongar. 

Doznania Muzyczne zapewnią Zuzanna Bachmińska – Wiolonczela, dr Gajusz Kęska – fortepian oraz Jimena  Audion Garcia  wiolonczelistka z Hiszpanii.

Prowadzenie- Jacek Lubart-Krzysica 

25 IV, godz.18.00

WYDAWNICTWO SIGNO i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” zapraszają na promocję książki prozatorskiej Apolonii Ptak pt. „Dom bez korzeni” z udziałem:

Autorki – rozmowa z Apolonią Ptak o inspiracjach literackich, prof. Wojciecha Ligęzy – słowo krytyczne, Jadwigi Malinyrecytacja prozy, Janusza Wrońskiego – oprawa muzyczna: wokal i skrzypce, Magdaleny Węgrzynowicz-Plichty – prowadzenie

26 IV, godz.18.00

Krakowska Witryna Fotograficzna. Prezentacja zdjęć i komentarz: Marek Lasyk

Prowadzenie: red. Andrzej Stawiarski

27 IV, godz.18.00

Salon literacki Biblioteki Kraków zaprasza na spotkanie z Joanną Siedlecką, eseistką i reportażystką, autorką „Biografii odtajnionych” oraz wielu głośnych, wznawianych biografii polskich pisarzy, m.in. „Jaśnie panicza” o Witoldzie Gombrowiczu, „Mahatmy Witkaca” o Stanisławie Ignacym Witkiewiczu czy „Pana od poezji” o Zbigniewie Herbercie.

 

28 IV, godz.18.00

Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich i Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką”

zapraszają na promocję tomiku poetyckiego Krystyny Alicji Jezierskiej” Moje przeloty”

Słowo krytyczne: Danuta Sułkowska

Prowadzenie: Joanna Krupińska-Trzebiatowska

Oprawa muzyczna: Studio Małych Form Teatralnych KRAK-ART

 

Klub Dziennikarzy “Pod Gruszką” mieści się na pierwszym piętrze XIV-wiecznej kamienicy u splotu ulic Szczepańskiej, Sławkowskiej i Rynku Głównego.

Budynek ma kilkuwiekową historię z całym szeregiem nazwisk właścicieli, których działalność zostawiła ślad w dziejach miasta Krakowa. Jeden z nich, Andrzej Żydowski, zlecił wykonanie sztukaterii w dwóch pomieszczeniach pierwszego piętra włoskiemu rzeźbiarzowi Baltazarowi Fontanie – autorowi dekoracji stiukowych i rzeźb figuralnych w kościele św. Anny.

Pod koniec XIX wieku na pierwszym piętrze kamienicy zaczęła działać kawiarnia, skupiająca krakowskie środowisko artystyczno- literackie. Spotykali się tu m.in. Tadeusz Boy – Żeleński, Włodzimierz Tetmajer czy Lucjan Rydel. Kawiarnia Sauera była także pierwszym lokalem publicznym w Krakowie, gdzie w wyłączonej sali mogły przebywać kobiety. W 1927 roku w miejscu kawiarni powstała restauracja “Ziemiańska”, która w 1939 r. została nazwana “Pod Złotą Gruszką”.

W historii Klubu Dziennikarzy “Pod Gruszką”, który przez długi okres stanowił centrum życia towarzyskiego i kulturalnego miały miejsce liczne wydarzenia z udziałem znakomitych pisarzy, poetów, muzyków, malarzy. Zarządzający “Gruszką” Adam Domaszowski, a także wieloletnia kierowniczka Klubu, Lidia Żukowska, organizowali spotkania z ludźmi estrady, koncerty, wernisaże. Na kartach ksiąg pamiątkowych Klubu pojawiają się nazwiska między innymi Kaliny Jędrusik, Kazimierza Rudzkiego, Bogumiła Kobieli, Gustawa Holoubka i Haliny Czerny - Stefańskiej.

Obecnie, od 2010 roku, Klub Dziennikarzy “Pod Gruszką” działa w strukturach Śródmiejskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem Grażyny Potoczek. Do dobrych tradycji Klubu, gdzie nadal mają siedzibę Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenie Dziennikarzy RP, należą cykliczne imprezy środowisk dziennikarskich i literackich. Najpopularniejsze z nich to „”Niezatarte autografy” Krakowskiego Oddziału ZLP oraz spotkania Krakowskiej Witryny Fotograficznej. Do kalendarza imprez, organizowanych w pięknej Sali Fontany, na stałe weszły promocje nowości wydawniczych, spotkania autorskie, jubileusze twórcze, wieczory literackie i koncerty.