Klub “Kazimierz”

Klub "Kazimierz"
ul. Krakowska 13,
31-062 Kraków

tel. (012) 421-57-86
email: klub.kazimierz@op.pl
Klub Kazimierz na Facebooku
www.kkazimierz.mylog.pl

Historia Klubu „Kazimierz” sięga 1975 roku. Wówczas to władze dzielnicy Kraków – Śródmieście zdecydowały, że wolne pomieszczenia w kamienicy przy Krakowskiej 13 na Kazimierzu można wykorzystać na działalność kulturalną. Służyć ona miała pierwotnie starszemu pokoleniu. Idea zyskała poparcie, w związku z czym w pomieszczeniach można było rozpocząć niezbędne prace adaptacyjne. W zabytkowej kamienicy, pochodzącej jeszcze z XVII wieku, ich prowadzenie nie było łatwe. Troska o utrzymanie zabytkowego charakteru i problemy techniczne, sprawiły, że Klub Kazimierz faktyczną działalność rozpoczął w rok później, jako placówka Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicowego Kraków – Śródmieście.  Olbrzymią rolę w sfinalizowaniu przedsięwzięcia odegrali tacy lokalni społecznicy, jak Maria Rosa czy Karolina i Stanisław Letnerowie. To oni zbudowali niemal od podstaw, klub który szybko stał się miejscem spotkań seniorów, organizatorem dzielnicowych przedsięwzięć kulturalnych, miejscem spotkań rocznicowych dla instytucji i organizacji, wystaw i innych przedsięwzięć kulturalnych, w tym cyklicznych spotkań kobiet haftujących i wykonujących robótki ręczne . W pierwszych latach działalności Klubem kierowali m.in. Kazimierz Kluba, Krystyna Tarnawska i Stanisław Chmiel.

 

W roku 1984 kierownictwo Klubu przejęła Krystyna Czapikowa, która stworzyła tu drugi dom dla wielu ludzi kultury i sztuki oraz dzielnicowych seniorów. W mury Kazimierza przygarnęła Klub Miłośników Muzyki ( działający przy Filharmonii Krakowskiej), Stowarzyszenie Artystów Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej ( współpracujące z Klubem do dziś). Służyła im tamtym czasie obecna sala koncertowa w podwórku, gdzie 26 czerwca 1985 roku uroczyście otwarto „Galerię pod Trzynastką”. Galeria stała się w następnych latach miejscem setek wystaw i wernisaży nieprofesjonalistów. Kierownik Czapikowa umożliwiła też korzystanie z klubowych pomieszczeń i sceny zasłużonemu wielce dla krakowskiej kultury Chórowi „Hejnał”.

 

Siedziba Klubu Kazimierz mieści się przy ul. Krakowskiej 13. Zbudowano ją  dla żydowskiej rodziny Susserów, łącząc ze sobą dwa średniowieczne domy. Powstała w kwadracie ulic: Krakowskiej, Augustiańskiej, Meiselsa i św. Katarzyny, dzięki czemu utworzyło się  spore historyczne podwórko, widoczne z okien klubu. W tym niegdyś wybrukowanym prostokącie spotykała się żydowska społeczność, by ostro ze sobą dyskutować. Na podwórku gromadziła się żydowska samoobrona, chroniąc się przed prawicowymi bojówkami. Organizowano syjonistyczne wykłady, spotkania protestacyjne i inne akcje. Nie brakowało kulinarnych atrakcji z żydowskiej restauracji Thorna, serwującej m.in. smażone szyjki gęsie, strudle z jabłkami i 70 proc. śliwowicę koszerną.

 

Podwórko Kazimierza

 

Kres takiemu wizerunkowi podwórka położyła hitlerowska okupacja. Wysiedlono Żydów, zakwaterowano Polaków. Usunięto bruk, utworzono ogród, dziś szczególnie piękny wiosną i latem. Jednym z mieszkańców tego miejsca był na przełomie lat 50 i 60 słynny dziennikarz i aktor Bronisław Cieślak ( por. Borewicz, detektyw Malanowski), który do dziś życzliwie wspomina to urokliwe miejsce.

 

W efekcie przemian ustrojowych, Klub spod patronatu władz dzielnicy, trafił pod patronat Śródmiejskiego Ośrodka Kultury. Jego placówką pozostaje do dziś.

 

Jej działalność nie zmieniła swojego charakteru także podczas kierowania placówką w latach następnych przez Marię Janczurowicz   ( 1996 – 2000) i Grażynę Potoczek ( 2000 – 2009).  Inicjowały one kolejne przedsięwzięcia, organizowały świąteczne spotkania seniorów, przygarniały w mury kamienicy przy Krakowskiej 13 kolejne grupy artystów pióra, pędzla, estrady, kabaretu, pasjonatów,  brydża, szachów czy łamigłówek. Wkład kierownik Grażyny Potoczek w historię Klubu stał się tym bardziej znaczący, że zmieniła ona oblicze i zaplecze techniczne placówki. Dzięki jej pomysłom i staraniom oraz wsparciu finansowemu, sukcesywnie przekazywanemu u progu XXI wieku,  przez władze Dzielnicy I Kraków – Stare Miasto i Śródmiejskiego  Ośrodka Kultury – możliwy był gruntowny remont klubu, dostosowanie  pomieszczeń do potrzeb artystów oraz zakup nowoczesnego sprzętu audiowizualnego.

 

Kazimierz stał się w tym czasie jedną z najlepiej wyposażonych placówek kulturalnych miasta. A jego możliwości w tej dziedzinie doceniały dzielnicowe placówki oświatowe, które nawiązywały bliską współpracę. Zachęciły je m.in. choćby Warsztaty Teatralne dla Dzieci i Młodzieży, prowadzone przez Jolantę Gadaczek – Nowak od 2002 roku. Efektem jej pracy jest 16 premier.

 

Od stycznia 2009 kierownikiem Klubu Kazimierz jest Dariusz Łanocha.

 

 

Aktualna działalność

Działalność Klubu Kazimierz  zasadniczo nie zmieniła swojego charakteru. Nadal jest on miejscem cyklicznych spotkań dla pasjonatów gry w brydża, szachy, którzy codziennie ( z wyjątkiem sobót i niedziel) mogą się tu spotykać. Swoją przystań nadal ma w Klubie Kazimierz Chór „Hejnał”  i Krakowski Klub Szaradzistów” Agora”. Co dwa tygodnie Klub Kazimierz zaprasza na wystawy prac i wernisaże. Organizowane są tu spotkania, wieczory poetyckie, koncerty, okazjonalne spotkania. I jeżeli w tym względzie zaszła jakaś zmiana, to coraz częściej w klubie widywani są młodzi ludzie. Wystawy członków Stowarzyszenia Artystów Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej coraz częściej przeplatane są prezentacją prac uzdolnionej młodzieży. Wystarczy wspomnieć, że w 2012 roku zorganizowano 26 wernisaży i wystaw. Ilość imprez zorganizowanych w roku w tym samym roku wyniosła 87. Uczestniczyło w nich prawie 3 tys. osób.  Imprez byłoby znacznie więcej, gdyby nie nadzwyczaj skromny budżet krakowskiej kultury.

 

W klubie swoje miejsce znalazła Grupa Kobiet Alternatywnych, zainaugurowano Wieczory Afrykańskie, umożliwiono spotykanie się osób chorych na stwardnienie rozsiane. Dzięki temu, że w klubie działa od lat niewielka filia Śródmiejskiego Ośrodka Kultury zainaugurowano comiesięczne prezentacje nowości pod hasłem „Czytaj z Kazimierzem”.

 

Klub Kazimierz zaprasza w swoje progi nie tylko zainteresowanych kulturalnym obszarem jego działalności.

 

Do kontaktu zapraszamy także firmy, instytucje i organizacje, które pragnęłyby skorzystać z klubowych pomieszczeń, na warunkach komercyjnych. Oferujemy 3 pomieszczenia klubowe, zaplecze gastronomiczne i salę koncertową w centrum Krakowa na bardzo atrakcyjnych warunkach. Ci, którzy z tej oferty skorzystali byli bardzo zadowoleni.

 

sale klubu1

sale klubu2

 

Klub Kazimierz zaprasza codziennie od poniedziałku do piątku,
w godz. od 13.30 – 20.30.

 

 

Chór „Hejnał” śpiewa od 64 lat!

Chór „Hejnał” to najstarsza z kulturalnych grup, związanych z Klubem „Kazimierz”. Ba, Chór jest starszy nawet od samego Klubu, gdyż powstał w 1948 roku ubiegłego wieku. Czyli istnieje od 64 lat!

 

Pomysłodawcą był Jacek Miklaszewski, ówczesny prezes Spółdzielni Transportowej w Krakowie. Najpierw  założył  mieszany zespół wokalny, który rychło przekształcił się w 14 osobowy Chór.  W 1953 roku śpiewacy przyjęli nazwę Chór Hejnał. Działając pod patronatem organizacji spółdzielczych, śpiewacy zaczęli odnosić sukcesy, koncertując w wielu krajach.M.in. na Węgrzech, Czechosłowacji, Bułgarii, NRD i Holandii.

 

W 1989 roku, po organizacyjnych przekształceniach „Hejnał” znalazł się pod patronatem Śródmiejskiego Ośrodka Kultury i znalazł swoją przystań w pomieszczeniach i na scenie Klubu Kazimierz.

 

Chór  ma na swoim koncercie ponad 800 występów. Do tradycji należy rokroczne uczestnictwo na festiwalu w Busku Zdroju.  Na koncertach zespół wykonuje repertuar najwybitniejszych kompozytorów polskich, takich jak Moniuszko i Maklakiewicz oraz zagranicznych: Beethoven, Brahms, Strauss, Verdi. Mozart i inni. Do dziś wykonuje utwory świeckie i religijne, śpiewa w kościołach, na imprezach patriotycznych i plenerowych. Maleńką część tego olbrzymiego repertuaru prezentuje płyta kompaktowa „Wstań pieśni” wydana w 2008 roku przez Śródmiejski Ośrodek Kultury.

 

Za swoją artystyczną aktywność był wielokrotnie nagradzany i honorowany. Posiada m.in. Laur XX – lecia Polski, Odznakę 1000 – lecia Państwa Polskiego i Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

 

„Hejnałem”, kierowało 12 dyrygentów. Największe zasługi wnieśli Jacek Miklaszewski,  prof. Władysław Kotschy i Andrzej Korzeniowski.. Od  prawie 3 lat dyryguje Maciej Chyliński. Obecnym prezesem Chóru jest Irena Wolak.

 

Próby Chóru odbywają się w środy i piątki  o godz. 16.00 – 17.30 w Klubie Kazimierz. Prawie 30 osobowa grupa obecnych członków, zawsze chętnie przyjmie nowych chętnych. Ostatni koncert Chóru „Hejnał” odbył się 6 stycznia 2013 roku w Kościele św. Piotra i Pawła, gdzie zaprezentowano ponad 10 słynnych bożonarodzeniowych kolęd.

 

 

Czytaj z „Kazimierzem”

Nasz Klub pomaga w dostępie do książki tym, którzy łakną literatury, a ich na to nie stać. W tym celu, przed dwoma laty, wespół ze Śródmiejską Biblioteką Publiczną, zainaugurowaliśmy cykl spotkań „Czytaj z Kazimierzem” . Podczas tych comiesięcznie organizowanych  prezentacji ( środa, godz. 15.00) można poznać  najpopularniejsze aktualnie książki. W wyszukaniu ich pomaga mgr Marian Żak, kierownik Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej, który najlepiej wie, co i komu może się podobać. W razie jego nieobecności prezentacji dokonują inni pracownicy Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej, którzy czytają fragmenty ostatnich bestsellerów, polecają, odpowiadają na pytania.

 

Na ostatnim spotkaniu „Czytaj z Kazimierzem” rozmawiano o książkach: „Kobiety dyktatorów” ( Diane Ducret”, „W jednej osobie” ( John Irving) i „Krwawa zemsta” ( Joanna Chmielewska)

Po takim spotkaniu książkę można sobie wypożyczyć, bądź zarezerwować, korzystając z pomocy Klubu.

spotkanie czytelnicze

 

 

„Agora” ,czyli miłośnicy krzyżówek

W 2001 roku Klub Kazimierz przygarnął Krakowski Klub Szaradzistów „Agora”. To stowarzyszenie z 47 – letnią dziś historią, należące do grona jednych z największych i najbardziej aktywnych w kraju. Warto bowiem wiedzieć, że wbrew pozorom, wbrew możliwościom zdobywania wiedzy i informacji – nie zniknęła z naszego życia całkiem  liczna grupa miłośników  „łamania sobie głowy” .Ci, najczęściej wychowankowie i potomkowie wychowanków  dawnego, krakowskiego „Przekroju”, uważają, że najlepszym potwierdzeniem własnej wiedzy, kompetencji i inteligencji jest tylko własna głowa. Dlatego nadal spotykają się w całkiem licznych gronach, by rozwiązywać krzyżówki, szarady, rebusy. Tworzyć je, organizować konkursy i spotkania z innymi podobnymi klubami w kraju celem wymiany wzajemnych doświadczeń. Krakowska „Agora” była wielokrotnie organizatorem ogólnopolskich imprez szaradziarskich, takich jak „Biesiada z Rozrywką”, Turniej Kompozycji Krzyżówki, czy ogólnopolskich turniejów. Jej członkowie zdobywali wiele laurów.

 

turniej2

 

Obecnie do krakowskiej „Agory” należy ok. 30 osób. W Klubie Kazimierz spotykają się w każdy wtorek, od godz 18.00 do 19.00. Trzeci wtorek każdego miesiąca jest dniem szczególnym. Wtedy bowiem odbywają się comiesięczne turnieje klubowiczów. Sami szykują na  nie zestawy wcale niełatwych zadań, w absolutnej ciszy samodzielnie je rozwiązują, a potem Komisja wyłania na podstawie zdobytych punktów najlepszych. Towarzyszy tym rozstrzygnięciom wiele emocji.

 

Prezesem Krakowskiego Klubu Szaradzistów „Agora” jest obecnie Marek Kawałek.

 

 

Teatr „JOLA”

Klub Kazimierz dysponuje małą sceną teatralno – widowiskową w podwórzu. We wrześniu 2002 roku rozpoczęły w niej działalność Warsztaty Teatralne dla Dzieci i Młodzieży. Ich działalność zainaugurowała i przez 10 lat prowadziła zatrudniona w Klubie Kazimierz, mgr Jolanta Gadaczek – Nowak. Ta absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktorka wielu scen, postanowiła pomóc młodzieży wykazującej zainteresowanie aktorstwem: “Wokół nas jest tylu młodych ludzi, którzy nie chcą zmarnować życia ślęcząc tylko przy komputerze. Pragną kontaktu z wartościami wyższego rzędu, mają aktorskie predyspozycje i chęć zmierzenia się ze sztuką na scenie teatralnej, czy w filmie. Uważałam za naturalne, że trzeba im jakoś pomóc. Stąd idea Warsztatów Teatralnych” zawsze odpowiadała Jolanta Gadaczek – Nowak, kiedy pytano ją o to, czemu zrezygnowała z profesjonalnej sceny i weszła na nieprofesjonalną.

 

Udało jej się nawiązać współpracę z okolicznymi szkołami, znaleźć innych zainteresowanych pogłębianiem aktorskiej pasji. I tak powstały Warsztaty Teatralne, których idea kontynuowana jest do dziś. Prowadząca je sama opracowywała scenariusze, reżyserowała spektakle, podpowiadała młodzieży aktorskie zachowania. W prezentowanym  repertuarze najczęściej sięgała po te sztuki, które w naszym kraju były mniej znane, niemniej niosły  ze sobą uniwersalne przesłanie o życiu. Tak powstały m.in. spektakle „Buty”, albańskiego pisarza Stefana Capaliku czy „Trzy kobiety” Sylwii Plath.

 

Efektem pracy Jolanty Gadaczek – Nowak jest 16 spektakli, wystawionych nie tylko na klubowej scenie oraz wychowanie wielu młodych ludzi, dla których zawód aktora przestał być obcy. Wszystkie premiery nagradzano rzęsistymi brawami, doceniając talent reżysera i aktorstwo uczestników Warsztatów. Ostatnie dwie wystawione na klubowej scenie premiery to: „Hamartia” wg. Janusza Głowackiego i „Przy drzwiach zamkniętych” wg. Jeana Paula Sartrea.

 

Niestety, pod długiej i ciężkiej chorobie, Jolanta Gadaczek – Nowak zmarła w końcu lipca 2012 roku. Ale jej dzieło, czyli Warsztaty Teatralne, na szczęście jest kontynuowane, co było pragnieniem Zmarłej. Młodzież przez Nią wychowana pracuje nadal,a Teatr, który stworzyli nazwali, na cześć swojej Nauczycielki, “JOLA”. Działają pod kierunkiem Magdy Szpulak, od lat związanej z Warsztatami. Na połowę roku szykowane są dwie premiery Teatru “JOLA”: „ Antygona” wg. Janusza Głowackiego i „Drugi pokój” wg. Zbigniewa Herberta.

premiera1 premiera2

próby teatralne

 

„Teatr Powidok”

Premiera

Zaroiło się w Klubie „Kazimierz” (ul. Krakowska 13) od koneserów sztuki, którzy pragnęli poznać to, co o XX-wiecznej klasyce teatru sądzą młodzi artyści. Całe otoczenie klubu – mało estetyczna sień wejściowa, podwórko i trzepak, w końcu scena Sali teatralnej – otwarło się na to niesłychanie interesujące wydarzenie teatralne. „Trochę miłych deformacyj i garść bezsensownych dziwactw” – tak nazwali spektakl zrealizowany wg myśli Bruno Schulza. Podstawą dla ich inspiracji artystycznych były „Sklepy cynamonowe”. To był naprawdę otwarty teatr, w którym rolę narratora, przewodnika po świecie Schulza, grał Krzysztof Stanio, towarzyszyło mu 14 innych młodych artystów, przygotowanych do scenicznych karier w Klubie Kazimierz. Całość wyreżyserowała znakomicie Pamela Leończyk, a oryginalną scenografią dopełniła Agnieszka Wierny. Wystąpili: Agata Pisiewicz, Lidia Bryja, Wojciech Gałziński, Krzysztof Rajca, Mikołaj Śliwa, Paulina Dykiel, Aneta Stachyra, Patrycja Anna Cieślak, Malgorzata Kujawa, Krzysztof Stanio, Agnieszka Wierny, Marlena Sułkowska i Pamela Leończyk oraz Wojtek Szpak. Wielka sztuka młodych ludzi, to i dużo publiki przyszło. A wszystko działo się za sprawą założycielki Teatru Powidok Anny Dzierży. Zapraszamy na kolejne spektakle w Klubie Kazimierz!

Dariusz Łanoch

photo1 photo2 photo3 photo4 photo5

 

 

„Wieczory Afrykańskie”

Kierując się zainteresowaniem  Czarnym Kontynentem, od kilku lat ujawnianym podczas organizowanego w Krakowie Festiwalu  Kultury Afrykańskiej, Klub Kazimierz nawiązał w 2010 roku bardzo bliską współpracę z działającym w Małopolsce Stowarzyszeniem Polska – Sahara. Postanowiliśmy spróbować częściej niż raz na rok pokazywać piękno Czarnego Kontynentu. Pomysł okazał się strzałem w 10 – tkę. Już podczas pierwszego spotkania poświęconego Kenii okazało się, że zainteresowanie było tak duże iż dla chętnych zabrakło miejsc w pomieszczeniach. Kolejne spotkania organizujemy więc w sali koncertowej.

 

Czym są Wieczory Afrykańskie, które do dziś organizujemy? Wszechstronnym poznawaniem Afryki. W poznaniu Kenii wspomagali nas wolontariusze misji katolickiej, którzy po wielomiesięcznym pobycie przywieźli zdjęcia, filmy, obrazy, rzeźby i fascynujące opowieści. W poznawaniu Nigerii, Egiptu, Sudanu, Kenii i wielu innych państw wspierali nas obywatele  tych krajów.

 

Ba, poznajemy nie tylko Afrykę, lecz także Afrykę w Krakowie, w czym pomaga stale współpracujący z klubem Roman Tekieli. Jest on autorem   filmu dokumentującego wszelkie obecne w Krakowie ślady afrykańskiej kultury. A jest ich niemało.

 

Afryka 3 Afryka 2

 

Towarzyszą tym Wieczorom Afrykańska kuchnia, stroje różnych plemion i narodów, muzyka ii tańce, konkursy z afrykańskimi nagrodami, obrazy, dzieła sztuki. I zawsze olbrzymie zainteresowanie publiczności.

Warto poznawać Afrykę z Klubem Kazimierz.

 

 

Kobiety Alternatywne zapraszają

W 2011 roku do Klubu Kazimierz zgłosiła się grupa kobiet w średnim i starszym wieku. – Zawodowo i rodzinnie jesteśmy prawie spełnione, życiowo jednak nie do końca. Nie chcemy marnować czasu, pragniemy aktywnie nadal żyć i poznawać świat, kulturę i naukę we wszystkich formach. Brakuje nam tylko miejsca na spotkania, dyskusje i prezentacje – poprosiła główna inicjatorka Grażyna Pietroń. I taką pomoc otrzymała.

 

Same nazwały się Grupą Kobiet Alternatywnych, więc choćby z tego powodu podejmują  tematy wobec siebie różne. Oglądają filmy, uczą się szydełkowania i ceramiki artystycznej, zapraszają psychologów, socjologów, lekarzy specjalistów, itp.

 

W  Klubie Kazimierz spotykają się w poniedziałki, co dwa tygodnie. Zawsze od 18.00, zawsze też zapraszają inne zainteresowane i podobne im kobiety. Ich grono systematycznie się powiększa. Podczas ostatniego spotkania, z pomocą specjalisty, miały okazję poznać tajniki naszego rynku farmaceutycznego. Okazało się, że na tym rynku rządzi reklama, promocja i chęć zysku ze strony farmaceutycznych koncernów. A dla nich, troska o zdrowie i  życie pacjentów, jest sprawą najmniej interesującą. Liczy się zysk. To się Grupie Kobiet Alternatywnych bardzo nie podoba.

 

 

Wernisaże i wystawy

Klub „Kazimierz” wspiera od lat artystów, zajmujących się malarstwem, grafiką, fotografią, rzeźbą. Naszym atutem są dwie przygotowane sale wystawiennicze  w atrakcyjnej, zabytkowej architekturze, antyramy, wieszaki  na prace i zaplecze gastronomiczne.

Wernisaże  staramy się organizować najczęściej 2 razy w miesiącu. W 2012 roku zorganizowaliśmy aż 26 wernisaży. Wszystkie spotkały się z zainteresowaniem, czego dowodem fakt, że średnio w każdym uczestniczyło ok. 40 osób. Podobnym zainteresowaniem cieszą się  późniejsze wystawy. Prace wystawiane są przez okres ok. 2 tygodni.

Preferujemy promowanie artystów nieprofesjonalnych. Blisko w tym zakresie współpracujemy z ich organizacjami, przede wszystkim ze Stowarzyszeniem Artystów Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej.  Wiele wystaw zorganizowano jednak także promując artystów jeszcze nieznanych, którzy słysząc o naszej ofercie – zgłosili się sami. Uczestnicy wernisaży chwalą sobie  możliwość  ich poznania i najczęściej doceniają wysoki poziom. Bardzo często można usłyszeć komentarz, że wystawiane  obrazy czy fotografie swoim poziomem przewyższają dokonania niejednego profesjonalisty.

Taki komentarz można było usłyszeć choćby po grudniowym wernisażu Joanny  Gaweł „Wibracje duszy”. Ta matematyczka  z zawodu przez lata nawet się nie domyślała, że dysponuje także talentem malarskim. I swoimi pracami potwierdziła, że za przywiązaniem do liczb i cyfr mogą się kryć artystyczne umiejętności i fantazja. Po pochwałach jakimi ją obdarowano, postanowiła malować, już bez wstydu, jeszcze więcej i obiecała swoje nowe prace wystawić w Klubie Kazimierz.

Zapraszamy innych do skorzystania z podobnej szansy.

Pogram

6 IV, godz. 18.00

Dar bez wymiany” – wernisaż malarstwa Kingi Stępień.

Maluje i rysuje od dzieciństwa. Ukończyła Liceum Plastyczne, aktualnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych. Artystycznie wszechstronna, choć najbliższy jej linoryt, akryl, collage i grafika. Tematycznie – także wszechstronna. Odzwierciedla owady, tworzy portrety i oryginalne collage. Najnowsze jej prace podziwiać będziemy podczas wernisażu artyski, która udziela się także w teatrze na scenie Klubu Kazimierz.

6, 13, 20, 27 IV, godz. 19.00

Warsztaty Teatralne Piwnicy Artystycznej „Powidok” – prowadzenie Anna Dzierża.

5, 12, 19, 26, godz. 17.00

Warsztaty teatralne dla młodzieży – prowadzenie Paweł Zapendowski.

18 IV , godz.18.00

Turniej Krakowskiego Klubu Szaradzistów „Agora” – prowadzenie dr Marek Kawałek.

20 IV , godz. 11.00

Czwartek z seniorem” – spotkanie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Kazimierz” – prowadzenie Danuta Dawidowicz – Marona.

20 IV, godz.18.00

Spełnione marzenia” – wernisaż malarstwa, fotografii oraz wieczór poetycki Marii Bawoł – Margaretki.

Od najmłodszych lat ogarnięta artystyczną pasją. Maluje, rysuje, fotografuje, pisze wiersze. Promuje też własną pasję w różnych kulturalnych instytucjach, choćby takich jak Galeria Sztuki „Stańczyk”, działająca przy Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. Podczas wieczoru zaprezentuje ostatnie prace i wiersze.

27 IV , godz. 14.00

Czytaj z Kazimierzem” – prowadzenie Marian Żak.

Śródmiejska Biblioteka Publiczna w każdym miesiącu prezentuje swoje czytelnicze nowości. Można je wypożyczyć.

Zajęcia stałe:

Próby Chóru „Hejnał”: wtorki, piątki – godz.16.30 – 18.00

Klub brydżowy, szachowy: wtorek – piątek, godz. 14.00 – 19.00

Klub Szaradzistów „Agora” – wtorek, godz. 18.00