NATURA NATURANS – NATURATA NATURA

Wystawa łączy różnorodne poszukiwania artystyczne, skoncentrowane wokół pojęć: NATURA NATURANS („natura tworząca”) oraz NATURA NATURATA („natura stworzona”). Tytuł wystawy nawiązuje do filozoficznej koncepcji natury z pism Awerroesa. W takim ujęciu staje się ona głosem i formą niewidzialnego. Daje możliwość wypowiedzi o zabarwieniu metafizycznym. Odsyła zarazem do bardziej materialnego widzenia natury. Otwiera też możliwość połączenia ducha i materii. Pozwala na dotarcie do styku natura-kultura. Natura jawi się także jako odwieczne wyzwanie i pole zmagań dla człowieka z potężną i dominującą siłą. Wyzwala tęsknotę za ładem, porządkiem, harmonią, siłą sprawczą, tajemnicą.

 

ARTYŚCI: MATEUSZ BEDNARZ, KATARZYNA BUGLEWICZ, IZABELA GAJEWSKA,
JAROSŁAW JAKSENDER, DARIUSZ MILCZAREK, ELA PAMUŁA, PRZEMYSŁAW POKRYWKA, SARA RILEY- SMITH, TERESA SZYNGIERA

 

KURATORKI WYSTAWY: TERESA SZYNGIERA, IZABELA GAJEWSKA

 

Mateusz Bednarz

Dyplom uzyskał w 2004 r. w pracowni malarstwa prof. Stanisława Rodzińskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2007 r. doktorant w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się muzyką elektroakustyczną, obrazem wideo oraz malarstwem.

 

Katarzyna Buglewicz

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2002 uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa w zakresie malarstwa w pracowni prof. Adama Brinckena oraz tkaniny artystycznej w pracowni prof. Lilli Kulki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i tkaniną artystyczną.

 

Izabela Gajewska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2007 otrzymała dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jacka Waltosia wraz z aneksem z zakresu rysunku zrealizowanym w pracowni adj. Bogusławy Bortnik-Morajdy. W roku 2011 ukończyła Studium Pedagogiczne przy ASP w Krakowie. Autorka sześciu wystaw indywidualnych, brała udział w ekspozycjach grupowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

 

Jarosław Jaksender

W latach: 1998-99 studiował na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, w latach: 1999-2003 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 2003 roku. Laureat nagród i stypendiów.

 

Dariusz Milczarek

W 2011 roku obronił dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Obecnie jest studentem drugiego roku Środowiskowych Studiów Doktoranckich na wspomnianej uczelni.

 

Ela Pamuła

W 2009 ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka i obroniła dyplom, za który została wyróżniona medalem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Od 2009 jest doktorantką Studiów Doktoranckich na ASP w Krakowie (pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego). Uprawia przede wszystkim malarstwo olejne. W swoich obrazach często wykorzystuje motywy roślinne, elementy świata natury, wypełniające pozornie surową, architektoniczną przestrzeń.

 

Przemysław Pokrywka

Studiował w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego (dyplom zrealizowany w 2005 roku w pracowni malarstwa prof. Tadeusza G. Wiktora) i na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 2010 roku, doktorat pod opieką promotorską prof. Adama Brinckena). Centralny obszar jego aktywności twórczej stanowi malarstwo. Zajmuje się także rysunkiem, tworzy obiekty i instalacje site-specific, zajmuje się projektowaniem graficznym i scenograficznym.

 

Sara Riley- Smith

Mieszka i pracuje w Londynie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz grafiką warsztatową.

 

Teresa Szyngiera

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 2004 otrzymała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego. Ukończyła także Studium Pedagogiczne przy ASP w Krakowie. W roku 2002 przebywała na stypendium w Glasgow School of Art w Szkocji. W 2011 roku ukończyła studia doktoranckie – dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Adama Wsiołkowskiego.

 

WERNISAŻ WYSTAWY: 3 STYCZNIA 2014 O GODZ. 18
WYSTAWA CZYNNA DO 29 STYCZNIA.

 

OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

 

GALERIA LAMELLI, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, II PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL

 

Jarosław Jaksender, Aequilibrium VIII, 2012

Jarosław Jaksender, Aequilibrium VIII, 2012

 

Sarah Riley-Smith, CUP OF HAPPINESS, 2013

Sarah Riley-Smith, CUP OF HAPPINESS, 2013

 

Teresa Szyngiera, Trawa, 2013

Teresa Szyngiera, Trawa, 2013