Izabela Apanańska, Anobium

Obrazy Izy Apanańskiej, jak wydaje się na pierwszy rzut oka, stanowią rejestrację fragmentów otaczającej nas rzeczywistości. Oto zwyczajny, piętrowy dom, stojący na zielonym polu; puchaty kocur, jarzący się ciepłą plamą na spokojnym, gładkim błękicie tła; biały koń wśród wysmukłych pni sosen; bawiąca się sznurem korali dziewczyna w czerwonej sukni czy wreszcie kobieca postać stojąca w gęstwinie wysokich drzew.

Po chwili obcowania z tymi obrazami zaczyna jednak docierać do naszej świadomości, że ów wspomniany wyżej dom to ponura skorupa bez śladów życia, stercząca samotnie w bezkresnej, mglistej pustce, a ciemne smugi na murawie sprawiają, że wygląda ona jak zarośnięte wodorostami dno mrocznego jeziora. Kot lewituje, unosząc się jak balon na uwięzi swego ogona, patrząc/?/ na nas żółtymi, pustymi tęczówkami. Chudy, wielkogłowy i bezogoniasty, czujnie napięty koń refleksuje złocistym światłem, niewytłumaczalnym wobec niebieskiej mgły spowijającej czarne pnie drzew. Na jaskrawoczerwonej sukni modelki możemy policzyć pojedyncze paciorki białych korali i drobno plisowane fałdki stroju, lecz mimo pełnego oświetlenia nie dojrzymy jej twarzy, ukrytej w chmurze kruczoczarnych włosów. Wędrująca w głąb lasu postać w bieli, z kaskadą długich, złocistych włosów emanuje dziwną poświatą; dostrzegamy anioła, schodzącego w otchłań piekła…

Opisane tu obrazy, podobnie jak inne prace autorki, inspirowane dawną fotografią czy też scenami z niemego kina, stanowią próbę ukazania we współczesnej formie malarskiej odwiecznych, metafizycznych niepokojów człowieka, który przecież – pomimo korzystania z osiągnięć nauki, kosmicznych technologii i możliwości wirtualnego świata internetu – zawsze zadawać będzie sobie pytania, na które wiedza nie daje odpowiedzi. Sztuka  natomiast może mu  pomóc w pogodzeniu się z tym stanem rzeczy.

Adam Wsiołkowski

 

Izabela Apanańska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni malarstwa prof. Adama Wsiołkowskiego w 2003 roku. W roku 2002 otrzymała stypendium na Uniwersytecie UIAH w Helsinkach. Ukończyła Szkołę Projektowania i Reklamy w Łodzi dyplomem w 1998 roku. Projektuje i prowadzi warsztaty twórcze. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych, laureatką nagrody za wyniki pracy dydaktycznej. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych. Uczestniczka studiów doktoranckich oraz studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej w krakowskiej ASP.

 

WERNISAŻ: 24 PAŹDZIERNIKA 2013 O GODZ. 19.00
WYSTAWA CZYNNA DO 22 LISTOPADA

OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU, W GODZ.: 11–17
LUB PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

GALERIA LAMELLI, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, II PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL

 

Kot-lewitujący fw Dom-fw