XXV Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe

Festiwal jest organizowany od roku 1991 we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest kierownik Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Mirosława Semeniuk-Podraza. Festiwal ma długoletnią historię i wierne grono odbiorców, które stale się poszerza.

W tym roku będzie to już jego XXV edycja. W pierwszych latach Festiwal skupiał organistów z Polski, jednak z biegiem lat nabrał szeroko zakrojonej, międzynarodowej rangi. Gośćmi Festiwalu byli muzycy z Polski, Europy, Japonii, Kanady, USA oraz RPA. Rokrocznie koncertowali w Krakowie znani profesorowie, w tym rektorzy uczelni muzycznych, prezentujący najwyższej próby warsztat interpretacyjny kanonu utworów organowych od epoki renesansu po współczesność. Największym walorem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej, sięganie po zabytkowe polskie instrumenty i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki w najpiękniejszych wnętrzach zabytkowych krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem. Tę szczególną atmosferę doceniają również sami artyści, dla których fakt koncertowania np. przed ołtarzem Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej jest czymś wyjątkowym. Koncerty odbywają się w czwartkowe wieczory lipca w najpiękniejszych krakowskich świątyniach.

W roku 2016 z okazji XXV Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe (organizowanego we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Fragile) zapraszamy światową czołówkę z zakresu muzyki organowej.

Harmonogram koncertów organowych XXV Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe:

29 czerwca 2016, godz. 19.30

Bazylika Mariacka, pl. Mariacki 5,

Ton van Eck, Haarlem/Holandia – koncert inauguracyjny

Ton van Eck – uzyskał dyplom Konserwatorium w Amsterdamie, które ukończył w klasie Bernarda Bartelinka. Następnie studiował pod kierunkiem Marie-Claire Alain w konserwatorium paryskim (w latach 1972-1975). Od roku 1999 jest organistą tytularnym w katedrze św. Bawona w Haarlem /Holandia/. Jest finalistą i zwycięzcą międzynarodwych konkursów improwizacji organowej. Jest członkiem honorowym Société Academique des Arts, Sciences et Lettres w Paryżu. Jego długoletnia, szeroko zakrojona działalność koncertowa datuje się od 1967 roku, występował z recitalami w większości krajów europejskich i w obydwu Amerykach. Dokonał licznych nagrań dla holenderskich rozgłośni radiowych. Zasiada w muzycznej radzie programowej Kościoła Rzymskokatolickiego na ziemiach belgijskich. Jako ceniony muzykolog jest autorem licznych publikacji poświęconych budownictwu organowemu oraz praktyce wykonawczej muzyki organowej różnych stylów i epok. Posiada na swym koncie również znaczące dokonania kompozytorskie.