Tomasz Morawski “Uciekinier”

Stowarzyszenie Fragile wydało książkę Tomasza Morawskiego „Uciekinier”, którą pragniemy serdecznie polecić słowami Martyny Wojciechowskiej i Roberta Makłowicza:

 

Byłam w Quito i na własne oczy widziałam, jak żyje i co robi Konsul Honorowy RP w Ekwadorze. Ale gdybym nie była, to chyba bym nie uwierzyła. Tomek Morawski to człowiek zwariowany, błyskotliwy, pełen humoru podczas biesiad, ale też na wskroś dobry i empatyczny w stosunku do ludzi, którzy zgłaszają się do Niego po pomoc. I taka też jest ta książka – wesoła, choć niepozbawiona refleksji nad całym pokoleniem Polaków, którzy wyjeżdżali z naszego kraju w poszukiwaniu lepszego świata. Tylko niektórzy mieli na ten świat jakiś wpływ. Książkę czyta się tak, jak słucha się Tomka. Jest prawdziwie i bez zadęcia. Polecam.

Martyna Wojciechowska

 

Jakże łatwo popaść w banał, mówiąc o czyimś życiu, że to gotowy scenariusz filmowy, jednak niezwykłe losy Tomasza Morawskiego trudno nazwać inaczej niźli marzeniem każdego scenarzysty specjalizującego się w tematyce przygodowo-​podróżniczej. Pracownik krakowskiej Akademii Górniczo-​Hutniczej, przyjaciel artystów z Piwnicy pod Baranami odbywa morską podróż do Ekwadoru, by niespodziewanie dla samego siebie pozostać na stałe w kraju, o którego istnieniu miał wcześniej jedynie mgliste pojęcie. Imał się tam przeróżnych zajęć, tak zwyczajnych dla chłopca z dobrego krakowskiego domu, jak oprowadzanie po amazońskiej dżungli, by w końcu zostać człowiekiem interesu i Konsulem Honorowym RP w Quito, jednym z dwóch dyplomatycznych przedstawicieli Rzeczypospolitej w calutkim Ekwadorze.

Tomek lubi brać od życia to, co ono oferuje, ale równie chętnie lubi dawać i rewanżować się fortunie za wszystkie niezwykłości, których doświadczył. Z mocy urzędu i porywu serca opiekuje się od lat rodakami siedzącymi w ekwadorskich więzieniach za próby przemytu narkotyków i bez cienia przesady można powiedzieć, że niejeden z nich zawdzięcza mu życie. Dziś Tomek w tej książce dzieli się z Państwem swą niezwykłą historią. Przeczytawszy ją, jestem jeszcze bardziej dumny, że mogę się zaliczać do grona Jego przyjaciół.

Robert Makłowicz

 

Recenzje, rekomendacje:

Janusz Paluch, „U jak Uciekinier”

 

uciekinier_okladka-przod-male

 

Wydawca: Stowa­rzy­szenie FRAGILE

Partner: Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie

ISBN: 978– 83 — 938 — 574 — 0 – 1

Format: 168 x 235 mm

Okładka: oprawa twarda

Stron: 322

Data wydania: grudzień 2013

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Stowarzyszenie Fragile

ul. Mikołajska 2, 31–027 Kraków, tel. 12 422 19 55

 

 

Zamówienia można składać na adres e-​mail: mkgorka@​lamelli.​com.​pl

Cena książki: 40 zł

Cena promocyjna książki: 35 zł

Koszt wysyłki: 5 zł

 

Cena zakupu książki w siedzibie wydawcy (ul. Mikołajska 2, II piętro, pokój 21, Kraków) bez uprzedniego zamówienia online: 40 zł

Cena zamówionej książki przez internet a odebranej osobiście w siedzibie wydawcy: 35 zł