KONCERTY w ramach Nocy „CRACOVIA SACRA”

Noc Cracovia Sacra, podczas której prezentowane są skarby krakowskich klasztorów i kościołów, odbędzie się w tym roku podczas Światowych Dni Młodzieży.

9. edycja Nocy Cracovia Sacra potrwa od niedzieli 24 lipca do środy 27 lipca. W kościołach, klasztorach i muzeach zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. rzadko pokazywane dokumenty, inkunabuły oraz rękopisy i uczestniczyć w kilkudziesięciu koncertach. Poznają historię zakonów oraz najciekawsze i najcenniejsze eksponaty z ich zbiorów.

Śródmiejski Ośrodek Kultury zaprasza na koncerty organizowane w kościołach i w plenerze.

24 lipca, godz. 17.00

Kościół św. Piotra i Pawła, ul. Grodzka 54

„Ave Maria” poprzez wieki

koncert w wykonaniu Chóru Hejnał pod dyrekcją Moniki Waligóry.

Chór „Hejnał”, działający przy Śródmiejskim Ośrodku Kultury, zaprezentuje program

złożony z utworów sakralnych.

Koncert otworzy utwór AVE MARIA włoskiego kompozytora Giulio Cacciniego.

W ramach pierwszej części koncertu chór zaprezentuje utwory AVE MARIA w  opracowaniu różnych kompozytorów i w różnych językach. Drugą część koncertu stanowić będą  utwory sakralne i pieśni w opracowaniu kompozytorów polskich. Trzecia część koncertu to utwory religijne w języku łacińskim.

25 lipca, godz. 17.30

Rynek Główny, Kraków

Koncert zespołu „Mazowsze” – „Kalejdoskop Barw Polski” w ramach odbywających się w lipcu br. Światowych Dniach Młodzieży.

Gościnnie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”.

27 lipca, godz. 20.00

Kościół OO. Kapucynów, ul. Loretańska 11

Baroque mirabilia XVI et XVII c. koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Canticum Novum” i Duetu Barokowego Zespoły Muzyki dawnej – wokalny „Canticum  Novum” pod dyrekcją Elżbiety Marii Ptaki instrumentalny „Duet Barokowy” wykonają muzyczne perełki polskiego i włoskiego wczesnego i dojrzałego baroku. „Canticum Novum” przedstawi przepiękne Psalmy Mikołaja Gomółki, a „Duet Barokowy” zaprezentuje włoskich wirtuozów wiolonczeli barokowej. Będą to przedstawiciele szkoły neapolitańskiej (Ruovo i Grecco ), bolońskiej (Vitali, Gabrielli, Jacchini) oraz kompozytor rzymski- Lulier, który tworzył na dworze kardynała Ottoboniego. Zestawianie muzycznej wersji „Psalterza Dawidowego” Jana Kochanowskiego z wirtuozerią włoskich kompozytorów XVII w. zapewni miłośnikom muzyki dawnej niezapomnianych wrażeń.

27 lipca, godz. 19.30

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Garncarska 24

Cracovia Sacra e Assisi Suono Sacro

Wykonawcy koncertu: Dominika Zamara – sopran (Polska, Włochy) z towarzyszeniem

Andrea Ceccomori – flet (Włochy, Asyż), Tomasz Ryszardowicz Chorzalski – organy

W programie utwory kompozytorów: G. Caccini, A. Vivaldi, J. S .Bach, G. F. Heandel,

J. Kowalewski, G. Rossini, M. J. Żebrowski.

Dominika Zamara urodziła się we Wrocławiu w 1981 roku, w 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem wrocławską Akademię Muzyczną w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

W 2008 roku odbyła tournee po Francji podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej wraz z wybitnym wirtuozem, organistą Fabrice Pitroise. W październiku 2013 roku otrzymała Międzynarodową nagrodę „Padre Pio da Pietrelcina”, przyznawaną we Włoszech za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz działalność kulturalną. 25 marca 2013 roku została najmłodszą laureatką Złotej Sowy w Wiedniu. Nagrodę przyznają Polacy żyjący za granicą jako wyraz wdzięczności dla pracy, twórczości i aktywności Polaków żyjących poza Ojczyzną. Śpiewa w języku włoskim, polskim, niemieckim, angielskim, francuskim, rosyjskim, czeskim oraz po łacinie. W swoim repertuarze posiada opery, operetki, pieśni, muzykę sakralną, muzykę kompozytorów współczesnych, utwory w stylu rock oraz pop opera. Współpracuje z wieloma wybitnymi i słynnymi śpiewakami operowymi oraz muzykami z Polski i zagranicy, wykonując repertuar operowy, operetkowy i musica da camera.

Artystka wydała dotąd dwie płyty: „Dreams” oraz „Life”. Obecnie pracuje nad trzecim albumem o tematyce magicznej i miłosnej. Na nowym krążku usłyszymy oprócz operowych arii Mozarta, duet ze Stanleyem Alexandrowiczem, gitarzystą klasycznym, z którym w tym roku miała dwa tournee po USA. Znajdą się też 3 nowe utwory napisane specjalnie dla artystki i nagrane przez orkiestrę, która pracuje również z Boccellim oraz Stingiem.

27 lipca, godz. 20.00

Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

Koncert zespołu KROKE

Jerzy Bawoł – akordeon

Tomasz Kukurba – altówka

Tomasz Lato – kontrabas

oraz gościnnie Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne