DAWID ZDOBYLAK, INFERNUM

W życia wędrówce, na połowie czasu,

Straciwszy z oczu szlak niemylnej drogi,

W głębi ciemnego znalazłem się lasu

Jak ciężko słowem opisać ten srogi Bór,

owe stromych puszcz pustynne dzicze,

Co mię dziś jeszcze nabawiają trwogi.

Gorzko — śmierć chyba większe zna gorycze

 

Piekło- Pieśń I- Boska Komedia,

Dante Alighieri

Przekład: Edward Porębowicz

 

Zadaję sobie często odwieczne pytanie – czy piekło istnieje? Odpowiedz na nie uwolniłaby lub zniewoliła człowieka w samym jego wnętrzu. Wierząc w byt ponad naturalny czy nie, odczuwamy wewnętrzny imperatyw by bać się samych siebie i swoich uczynków. Czujemy, że to co robimy często niszczy nas wewnętrznie. Mimo to dalej brniemy w grzech. Chyba najbardziej boimy się jednak, że nasze złe uczynki zostaną ujawnione – powtarzamy za Molierem: Nie grzeszy ten kto grzeszy w sekrecie. Nawet człowiek niewierzący w chwilach metafizycznych odczuwa siłę istniejącą ponad niego, coś pierwotnego, co sądzi go, zna jego uczynki i kiedyś wyjawi je światu. Tego właśnie boi się człowiek targany wątpliwościami – odpowiedzialności.

Może jesteśmy przeznaczeni do zbawienia lub potępienia odgórnie i nie możemy nic z tym zrobić? Może próbując walczyć z przeznaczeniem oszukujemy własną naturę dodając sobie nieuzasadnionego cierpienia? Cierpienia wynikającego z walki dobra i zła w człowieku, które, choć szczere, nie zostanie zrozumiane i nagrodzone?

Dawid Zdobylak

dsc_0357                  dsc_0298

 

Dawid Zdobylak (ur. 1993) – student IV roku ASP w Krakowie w pracowni malarstwa prof. Janusza Matuszewskiego i pracowni rysunku prof. Grzegorza Wnęka. 

 

WERNISAŻ: 18 LISTOPADA O GODZ. 18.00

WYSTAWA CZYNNA DO 9 GRUDNIA
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZ.: 11–17
LUB W INNYCH TERMINACH PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ, WSTĘP WOLNY

MINI GALERIA, 31-027 KRAKÓW, UL. MIKOŁAJSKA 2, I PIĘTRO
12 422 19 55 (19), WWW.GALERIA.LAMELLI.COM.PL, GALERIA@LAMELLI.COM.PL